etui Spigen Forever Sleeve (fot. Andrew Liszewski / Gizmodo)

To etui może całkowicie zmienić sposób bezprzewodowego ładowania smartfonów

Bezprzewodowe ładowanie nie jest już ciekawostką, ale jednocześnie nie jest jeszcze standardem, chociaż pojawia się w coraz większej liczbie urządzeń, i to nie tylko z najwyższej półki. Trudno określić, czy ma ono więcej zwolenników, czy przeciwników, jednak ci pierwsi z pewnością ucieszą się na wieść, że w niedalekiej przyszłości będą mogli ładować swoje urządzenia w prawdziwie bezprzewodowy sposób.

OnePlus kiedyś tłumaczył (i to niejednokrotnie), że nie wyposaża swoich smartfonów w funkcję bezprzewodowego ładowania, gdyż wciąż jest ona zbyt niedojrzała technologicznie, a do tego jest zwyczajnie niewygodna, ponieważ nie można korzystać z urządzenia, kiedy leży ono na ładowarce. Podobnie prawdopodobnie myślą też inni producenci, którzy albo stronią od tego rozwiązania, albo wyposażają w nie tylko modele z najwyższej półki.

I chociaż bezprzewodowe ładowanie nie wymaga użycia żadnych kabli, to jednocześnie jest ono bezprzewodowe tylko z nazwy, bowiem smartfon faktycznie musi leżeć nieruchomo na ładowarce, aby mogła ona uzupełniać zapas energii w akumulatorze. Niektórzy mimo tej niedogodności uwielbiają to rozwiązanie i nie wyobrażają sobie bez niego życia. Wydaje mi się jednak, że większość użytkowników i tak nie czuje potrzeby korzystania z tej opcji, nawet jeśli ich sprzęt ją wspiera.

Prawdziwym przełomem może być jednak etui Spigen Forever Sleeve, którego prototyp przywiozła na targi CES 2019 Ossia. Akcesorium wyposażono w mechanizmy, które potrafią odbierać pakiety energii wysyłane przez specjalny transmiter nawet w promieniu 3,6 metra. Oznacza to, że użytkownik może swobodnie przemieszczać się po pomieszczeniu, a jego smartfon cały czas będzie ładowany.

Co więcej, Ossia ogłosiła przy okazji, że zamierza zacząć wykorzystywać sygnał o częstotliwości 5,8 GHz (do tej pory jest to 2,4 GHz), dzięki czemu zwiększy się nie tylko zasięg tego rozwiązania, ale również jego moc, tzn. transmiter będzie mógł wysyłać większe pakiety energii, a tym samym szybciej ładować urządzenia. Jednocześnie pozwoli to zmniejszyć rozmiary transmitera i chipów niezbędnych do odbioru energii.

fot. Ossia

Ossia nie chce jednak ograniczać się wyłącznie do etui Spigen Forever Sleeve, chociaż akurat to ono może jako pierwsze trafić na rynek w wersji konsumenckiej (według zapowiedzi stanie się to najpóźniej w 2020 roku). Firma chce zachęcić do zastosowania opracowanego przez nią rozwiązania producentów różnych urządzeń elektronicznych (m.in. smartfonów, tabletów, laptopów).

Jeśli się jej uda, czeka nas prawdziwa rewolucja w kwestii bezprzewodowego ładowania urządzeń.

Źródło: Gizmodo, Ossia