iPhone X (fot. Apple)

Ile procent powierzchni przednich paneli iPhone X, LG V30 i Xiaomi Mi Mix 2 zajmują ekrany?

Niby małe jest piękne, ale duże może więcej. Tak jest zwykle (choć nie zawsze) z ekranami smartfonów. Do wysypu „bezramkowców” zaczynamy się powoli przygotowywać – najważniejsi gracze na rynku urządzeń mobilnych konkurują na tym polu i chwalą się konstrukcjami, w których ramki są spychane coraz dalej. Czy można je jakoś porównać?

Reklama

Co prawda, wyrażenie „bezramkowy” jest dość niedokładne, bo właściwie każdy smartfon na rynku jakieś ramki ma – pod i nad ekranem musi znaleźć się miejsce na kamery i czujniki. Słowo to przyjęło się jednak na tyle dobrze, że już niemal nikt się nie burzy, gdy ktoś opisuje w ten sposób Samsunga Galaxy Note 8 czy LG G6.

Określenie, „ile ekranu jest w ekranie” jest trudne ze względu na to, że coraz więcej urządzeń ma zakrzywione krawędzie wyświetlaczy, lub „poobcinane” rogi – nie mówiąc już o rozwiązaniach takich, jak w iPhonie X lub Essential Phone, gdzie z panelu wykrojono miejsce na kamery i sensory.

Reklama
Essential Phone. Zauważalne wycięcie w ekranie na przednią kamerę

Są jednak ludzie, którzy podejmują tego typu próby, i prezentują wyniki swoich obliczeń. Stąd liczby, które przekazujemy poniżej. Zatem, jaki procent przedniego panelu zajmują ekrany smartfonów Apple, LG i Xiaomi?

 • Apple iPhone X – 81,49%
 • LG V30 – 83,24%
 • Xiaomi Mi Mix 2 – 82,63%

Spośród powyższej trójki najgorzej wypadł iPhone X, przy czym i tak nie ma się czego wstydzić – jest w końcu znacznie mniejszy gabarytowo od pozostałej dwójki. Co ciekawe, najlepszego stosunku ekranu do powierzchni przedniego panelu nie wywalczył sobie Xiaomi Mi Mix 2, którego poprzednik jest uznawany za urządzenie, które rozpoczęło modę na bezramkowce. Laur zwycięzcy należy się LG V30.

iPhone X, LG V30 i Xiaomi Mi Mix 2 (nie zachowano skali, fot. gsmarena)

Mówimy tutaj o wartości procentowej, więc znaczenie ma to, jak duże jest urządzenie – ta sama grubość ramek w większym smartfonie da korzystniejszy wynik, niż gdyby był on obliczany dla telefonu o mniejszych wymiarach.

Gdybyście zastanawiali się, dlaczego Samsung Galaxy S8/S8+ i Galaxy Note 8 nie zostały ujęte w badaniu, to redakcja dokonująca obliczeń stwierdziła, że byłoby to karkołomne zadanie. Zakrzywione ekrany tych smartfonów powodują, że obliczenia mogłyby być bardzo trudne, i być może krzywdzące. Na razie więc, przynajmniej według tego badania, LG V30 jest królem bezramkowców.

 

źródło: gsmarena
zdjęcie tytułowe: Apple

 

 

 1. Ogłosili królem v30 tylko dlatego, że oficjalnie stwierdzili, że nie potrafią oszacować samsungów. Nie wpadli na to, by policzyć w przybliżeniu, uwzględniwszy zdjęcie frontu (zagięcie jest znikome, toteż przełoży się raptem na setne czy dziesiętne części procenta). Chyba zejdę że śmiechu.

 2. Rewolucji żadnej nie ma, raczej jest ona nam wmawiana przez zastosowanie innych proporcji ekranu, patrz LG G2 czy Moto X Style – 76%, to naprawdę niewielka różnica, a są to telefony mające dobrych kilka lat.

 3. Oby inni tzw bezbramkowców nie poszli wzorem Samsunga w zagięte boczne krawędzie wyświetlacza. To jest dopiero porażka. Ktoś powie, że fajnie wygląda, ale chyba zapomina, że telefon nie jest ciuchem czy biżuterią, które przede wszystkim mają wyglądać. Chociaż dla niektórych, smartfon jak biżuteria…

  1. „Chociaż dla niektórych, smartfon jak biżuteria…” – Otóż to! :P Nikt mi nie powie, że tłumy nastolatek kupują iPhony dla legendarnej płynności działania… Ważne by się pokazać na mieście z jabłkiem. A czy to 8, czy 6, SE czy 5s… na każdą kieszeń coś się znajdzie. :D A na dobrą sprawę każdy model wygląda tak samo. ;)

 4. Serio, teraz gawiedź będzie się licytować o to, który ekran pokrywa więcej i kłócić o… 0,2-0,5%?
  Przy tym speedtesty oraz antutu nawe w swoim debiliźmie wydają się być genialne…

   1. Taaa o antutu i speedtestach też się tak mówiło, a później gawiedź na tej podstawie zaczęła mówić który lepszy ;P

    1. No bo… Z tych testów wynika że dany telefon jest lepszy?
     O kilka %, w kategorii na której nie każdemu zależy. Ale jest.

     1. Śmiechłem. Jedna aplikacja otworzy się szybciej tu, inna tam, z kolei inny lepiej sobie poradzą z tamtą itd… Speedtetsy to po 15+ otwartych aplikacji jednocześnie (i po kolka gier) – nikt z tylu nie korzysta, a różnice przy pojedynczych apkach to po 0,2-0,5 sekundy…
      Wolę, żeby zdjęcia, czy ekran były lepsze, bo to robi różnicę.

     2. Śmiechłeś… Uch, zapytaj w aptece, może jakieś tabletki na to mają.
      Też wolę chociażby lepszy aparat, ale ktoś inny może woleć responsywność i zamiast iP7 czy SGS8, kupi HTC U11. Zresztą mamy 2017 rok i w sumie wszystkie telefony za 3000+zł robią bardzo podobne zdjęcia, więc jeśli któryś jest troszeczkę lepszy, to też nie zrobi to różnicy. Jeżeli ktoś fotografuje profesjonalnie to i tak nie będzie tego robił telefonem.

      Jestem zdania, że każdy powinien zaglądać tylko do własnego portfela. Niech każdy kupuje to, co chce. I jeśli zależy mu na telefonie który jest lepszy w szybkości włączania aplikacji o 0.2-0.5s w stosunku do konkurencji, to kto mu zabroni?

     3. Spoko, niech sobie każdy kupuje jak chce, stwierdzam tylko fakt, że tych ewentualnych różnic nie wyczujesz w inej sytuacji, jak porównywanie 2 telefonów obok siebie, wpływ na użytkowanie ma to zerowe, ale ludzie ogłupieni mediami, potrafią się tym kierować. To smutne, jak ten gatunek potrafi być prymitywny.

  1. To wszystko wina portali które specjalnie nakręcają naiwnych ludzi (dla klików) dzięki właśnie takim głupim tekstom.

 5. Chwila no, coś tu nie gra. Kto to wyliczał? Przecież GSMArena podaje dla każdego telefonu ratio na stronie ze specyfikacją. I uwaga, tak to wygląda:
  iPhone X – 82.9%
  Mi Mix 2 – 80.8%
  LG V30 – 81.2%
  Galaxy S8+ – 84%
  Essential Phone – 84.9%
  Teraz porównajcie z tym co im wyszło w artykule. Według tego powyżej iPhone miałby najlepsze ratio z przedstawionej trójki.
  Zaokrąglone rogi trochę utrudniają obliczenia, ale przecież wzór na pole koła jest znany, jaki więc problem to obliczyć. Sam wyliczałem kiedyś ratio dla Mi Mixa, i wystarczy znać przekątną ekranu, proporcje i wymiary telefonu. No i promień zaokrąglenia rogów, co może być trudniejsze, ale gdyby wrzucić render telefonu do jakiegoś programu to bez problemu by to określił.

   1. Mi Mix miał 84% (według Xiaomi 91 :)), i tak, dwójka ma gorszy wynik, wszystko przez mniejszy ekran – przy podobnej grubości ramek działa to na niekorzyść. Swoją drogą wyszło mi, że Mi Mix ma ramki z trzech stron o grubości 3mm. Niby nie tak dużo, ale na takim obwodzie potrafiło to dać kilkanaście procent powierzchni. Dlatego ciężko będzie przekroczyć 90%, chyba że z zagiętymi krawędziami.

    1. Mnie tylko zastanawia sens wycinania na górze otworów w ekranie. Przecież to zmarnowana powierzchnia, bo niby jak bedzie obraz wyswietlany na takim ekranie. Przy ajfonie to jeszcze rozumiem, bo się ramki na dole pozbyli, ale taki essential phone to jest bezsensowne

  1. Ciekawe jak przeliczyli S8?
   Jednak we wszystkich urządzeniach ekran pokrywa tylko przednią powierzchnię, a w S8 także i brzegi, a więc w praktyce powierzchnią „body” powinno być wszystko bez tyłu (wliczając górę i dół, bo jest położone pod tym samym kontem w stosunku do wnętrza co boczne części ekranu). Nie wydaje mi się, aby wtedy przekroczono nawet 70%…

   1. Są programy CAD, robisz model 3D i może nawet samo Ci wyliczy powierzchnię płaszczyzny. Jeden przykład z wielu możliwych ;)

 6. „ta sama grubość ramek w większym smartfonie da korzystniejszy wynik, niż gdyby był on obliczany dla telefonu o mniejszych wymiarach” – brzmi jak wciskanie na siłę wyższości iPhone nad resztą.
  Trzeba z ręką na sercu powiedzieć, że to kopia MiMixa i Galaxy S8, a nie takie dyrdymały, jaki to on nie super…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama