Ekran w Xiaomi Mi 9 da się „podkręcić” do 84 Hz

Robicie to jednak na własną odpowiedzialność

Xiaomi Mi 9 wyposażono w wyświetlacz AMOLED, który charakteryzuje się częstotliwością odświeżania na (standardowym dla smartfonów) poziomie 60 Hz. Jest jednak sposób, aby zwiększyć ją aż do 84 Hz, czyli wartości zbliżonej do tej, znanej z OnePlusa 7 Pro.

Czy częstotliwość odświeżania robi różnicę?

Odpowiedź jest krótka i brzmi: tak. W przeciwnym razie producenci nie sięgaliby po panele, które charakteryzują się wyższą częstotliwością odświeżania. Standardem w przypadku smartfonów jest 60 Hz, lecz na rynku nie brakuje też modeli z dwukrotnie wyższym współczynnikiem – najwięcej w swoim portfolio ma ich niewątpliwie Sharp (zob. Aquos R2, Aquos R2 Compact, Aquos R3) oraz Razer (Razer Phone, Razer Phone 2).

Coraz częściej spotykaną wartością jest również 90 Hz – wyświetlacz o takiej częstotliwości odświeżania ma chociażby jeszcze pachnący nowością OnePlus 7 Pro. Recenzenci są zgodni co do tego, że faktycznie wpływa ona na komfort korzystania ze smartfona, aczkolwiek swoje też robi świetna optymalizacja oprogramowania.

Ekran w Xiaomi Mi 9 można „podkręcić” do 84 Hz

Okazuje się, że jest sposób na to, aby zwiększyć częstotliwość odświeżania wyświetlacza w Xiaomi Mi 9 ze standardowych 60 Hz do 84 Hz. Jak wynika z obserwacji osób, które się na taki krok zdecydowały, różnica jest jak najbardziej zauważalna gołym okiem.

W tym miejscu wypada mi jednak napisać, że jest to nieoficjalny sposób i ewentualnie decydujecie się na niego na własną odpowiedzialność – niektórzy użytkownicy zgłaszają bowiem, że po zwiększeniu częstotliwości odświeżania ekranu na wyświetlaczu pojawia się zielona poświata. Co prawda tylko lekko zauważalna, ale mimo wszystko dostrzegalna.

Aby „podkręcić” ekran w Xiaomi Mi 9, należy pobrać pliki z forum xda-developers (link w źródle) i wykonać wszystkie wymienione w instrukcji kroki. Pierwszym i niezbędnym jest jednak odblokowanie bootloadera, aby w ogóle móc rozpocząć całą procedurę, zaś kolejnym wgarnie obrazu pliku do partycji dtbo. Jak deklaruje Adam Conway z xda, na jego smartfonie z Xiaomi.EU ROM wszystko się powiodło i wyświetlacz odświeża obraz z częstotliwością 84 Hz.

To co, kto z Was zdecyduje się „podkręcić” ekran w swoim Xiaomi Mi 9?

Recenzja Xiaomi Mi 9

Xiaomi Mi 9 – smartfon skazany na sukces (recenzja)

Źródło: xda-developers