E-dowody do poprawki. Ponad 700 plastikowych dokumentów musi wrócić do Ministerstwa Cyfryzacji

Od ubiegłego tygodnia każdy nowy wniosek o dowód osobisty składany online czy też w odpowiednim urzędzie, skutkował wysłaniem do gmin dokumentu z warstwą elektroniczną. Okazało się, że nawet kilka tysięcy sztuk nowych dowodów mogło być wyprodukowanych z błędem. Dlatego zdecydowano o unieważnieniu ich, a produkcja nowych dokumentów została tymczasowo wstrzymana.

„W trakcie jednej z takich weryfikacji ustalono, że wyprodukowana została niewielka partia dokumentów, w których nie wszystkie funkcjonalności warstwy elektronicznej działały tak, jak powinny. Przy kontroli jakości okazało się, że w procesie produkcji nie wszystkie certyfikaty wgrały się prawidłowo. Aby zapobiec wydaniu dokumentów niezgodnych z wnioskiem, zapadła decyzja o ich unieważnieniu.”
– rzecznik prasowy Ministerstwa Cyfryzacji

Do gmin wysłano ponad 700 dowodów osobistych, z czego kilka zostało już odebranych. Ze względu na wykryty błąd, zostały one unieważnione. Wszyscy wnioskodawcy dostaną jednak nowe sztuki, w ustawowym terminie. Nie spowoduje to więc opóźnień w dostarczaniu ich do gmin.

Reklama

Jak ustalono, problem dotyczy tylko dokumentów, na które złożono wnioski w formie elektronicznej. Błąd polegał na braku wszystkich certyfikatów i podpisów osobistych w warstwie elektronicznej, mimo że wnioskodawcy prosili o ich zamieszczenie.

Wspomniane certyfikaty umożliwią w przyszłości potwierdzanie swojej tożsamości w komunikacji z administracją, przy podpisywaniu dokumentów elektronicznych czy w kontaktach ze służbą zdrowia. Inną funkcją e-dowodu jest zaimplementowanie w nim dokumentu ze zdjęciem naszej twarzy. Aplikacja ICAO umożliwi szybszą odprawę właściciela dowodu osobistego na lotniskach. „Podpis osobisty” zaś, przyda się podczas zawierania umów na odległość.

Resort nie podaje, jaka dokładna liczba dokumentów została wyprodukowana. Może chodzić nawet o kilka tysięcy sztuk dowodów osobistych.

Jak widać, e-dowód ma na razie w Polsce dość trudny start. Skoro jednak źródło problemu zostało zlokalizowane, to dalsze wydawanie dokumentów powinno przebiegać już sprawnie.

Od 27 lutego tymczasowo wyłączone zostanie elektroniczne składanie wniosków o dowód osobisty

źródło: rmf24.pl
zdjęcie tytułowe: na licencji CCA-4.0, Gp 13