e-dowód osobisty (fot. Ministerstwo Cyfryzacji)

Od 27 lutego tymczasowo wyłączone zostanie elektroniczne składanie wniosków o dowód osobisty

4 marca każdy wniosek będzie realizowany dowodem osobistym z warstwą elektroniczną

Ze względu na prace techniczne poprzedzające 4 marca, kiedy to ruszy możliwość składania wniosków o dowód z warstwą elektroniczną, od środy 27 lutego nie będzie się dało złożyć wniosku o przydzielenie dowodu przez internet. Wnioski online będzie można złożyć dopiero na początku kolejnego tygodnia – od 4 marca.

Jeśli planujemy zrobić sobie tradycyjną wycieczkę do urzędu w celu złożenia wniosku o dowód osobisty, to Ministerstwo Cyfryzacji poleca zrobić to jak najszybciej lub poczekać do 4 marca.

Reklama

Urzędy też nie będą przyjmować wniosków „fizycznych” przez cały czas. W piątek 1 marca wnioski będą przyjmowane tylko do godziny 11.30. Przez następne pół godziny będzie można jeszcze odebrać gotowy dowód osobisty w związku z wcześniej złożonym wnioskiem, ale od godziny 12.00 do końca dnia nie zrobimy nawet tego.

Ministerstwo Cyfryzacji przypomina, że e-dowód będzie bardzo przydatnym narzędziem dla obywateli. W bezpieczny sposób potwierdzimy nim swoją tożsamość w komunikacji z administracją, przy podpisywaniu dokumentów elektronicznych czy w kontaktach ze służbą zdrowia. Inną funkcją e-dowodu jest zaimplementowanie w nim dokumentu ze zdjęciem naszej twarzy. Aplikacja ICAO umożliwi szybszą odprawę właściciela dowodu osobistego na lotniskach.

Każdy będzie mógł zdecydować, czy w jego e-dowodzie będzie znajdował się tzw. „podpis osobisty”, tak samo ważny jak podpis własnoręczny. Może się on przydać podczas potwierdzania tożsamości i zawierania umów na odległość.

e-Dowód nadchodzi. Pierwsze egzemplarze zjeżdżają z taśm produkcyjnych, a testy przebiegają pomyślnie

źródło: wirtualnemedia.pl