e-dowód osobisty (fot. Ministerstwo Cyfryzacji)

e-Dowód nadchodzi. Pierwsze egzemplarze zjeżdżają z taśm produkcyjnych, a testy przebiegają pomyślnie

Wraz z postępującą komputeryzacją i cyfryzacją naszego życia, coraz więcej analogowych czynności staramy się przenieść na nowoczesny poziom. Nie dziwi nas już karta płatnicza z chipem, który z powodzeniem zastąpił pasek magnetyczny, nie wspominając już nawet o tym, że nawet wspomniana technologia powoli przechodzi do lamusa na rzecz płatności zbliżeniowych (również tych wykonywanych przy użyciu smartfona). Powoli ziszczają się marzenia o elektronice upchanej w dowodzie osobistym – pierwsze testy e-dowodu, które miały miejsce w miniony weekend, zostały pomyślnie zakończone.

Jeżeli są wśród Was osoby, którym zupełnie temat e-dowodów umknął – ogólne informacje na ten temat możecie odnaleźć we wpisie, który w lipcu ubiegłego roku przygotował Grzesiek. Mniej więcej dwa miesiące później Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zaprezentowało wzór nadchodzącego e-dowodu osobistego i nareszcie nastał czas, kiedy na ten temat możemy powiedzieć coś więcej.

Reklama

Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych gotowa do produkcji pierwszych e-dowodów

Kilka dni temu, na stronie MSWiA pojawiła się informacja, że testowe e-dowody zjechały z taśmy produkcyjnej – wszystkie maszyny są już gotowe do tworzenia spersonalizowanych blankietów. Pod koniec 2018 roku, dostarczona została testowa partia licząca sto tysięcy egzemplarzy, które udowodniły gotowość do personalizacji dowodów osobistych z warstwą elektroniczną. Aktualnie trwają testy bezpieczeństwa w PWPW, a także pilotażowy proces wydawania stosownych dokumentów.

Urząd Miasta w Ełku jest już gotowy do obsługi interesantów

W miniony weekend, Ministerstwo Cyfryzacji, Centralny Ośrodek Informatyki oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji połączyły siły, aby przeprowadzić pierwsze testy samego procesu wydawania nowych e-dowodów. Marek Zagórski, Minister Cyfryzacji, mówi, że:

„Chodziło o to, by sprawdzić działanie dokumentu w realnych warunkach, w jakich będzie on w rzeczywistości używany. […] Wszystkie testowane scenariusze przebiegły pomyślnie i potwierdziły, że wszystko działa tak jak powinno. Finalizujemy wreszcie projekt, który powinien być zakończony już wiele lat temu.”

Ełccy urzędnicy poradzili sobie z procedurami takimi jak przyjmowanie wniosków o wydanie e-dowodów, nadawanie kodu PIN dla wydawanego dokumentu, zawieszenie e-dowodów oraz szeregiem innych czynności, które mogą przydać się podczas obsługi nowego dokumentu. Zapewniono, że wszystkie testy zakończyły się sukcesem i w ciągu kolejnych tygodni zostaną rozszerzone na kilkadziesiąt innych urzędów.

Jeszcze w tym miesiącu, Centralny Ośrodek Informatyki udostępni specjalny kurs szkoleniowy dla urzędników, dzięki czemu pierwsze wnioski o wydanie dowodu z warstwą elektroniczną będzie można składać już za nieco ponad miesiąc, bo 4 marca 2019 roku. Oczywiście wszyscy Ci, którzy mają aktualny dowód osobisty, nie będą musieli go wymieniać, a osoby niechętne na wykorzystywanie potencjału dokumentu elektronicznego będą mogły używać go w dawnym, analogowym trybie.

źródło: MSWiA, Antyweb