Dwurdzeniowy OMAP 5 ostatnim mobilnym układem Texas Instruments - Tabletowo.pl

Dwurdzeniowy OMAP 5 ostatnim mobilnym układem Texas Instruments

Tabletowo.pl Dwurdzeniowy OMAP 5 ostatnim mobilnym układem Texas Instruments Nowości

Jak informowała wczoraj Kasia, firma Texas Instruments zamierza w pewnym stopniu opuścić rynek procesorów dla urządzeń mobilnych. Przyczyną podjęcia tej zaskakującej decyzji najprawdopodobniej jest rosnąca konkurencja i problemy finansowe. Choć Texas Instruments nie zaprzestanie produkcji już sprzedawanych  mikroprocesorów, nie będzie tworzyć kolejnych. Ostatnim, pełniącym rolę prezentu pożegnalnego, mobilnym układem amerykańskiego koncernu jest OMAP 5, którego cicha premiera odbyła się dziś rano.

Texas Instruments OMAP 5 jest następcą stosunkowo popularnego modelu OMAP 4, który znalazł dla siebie miejsce w takich tabletach jak Amazon Kindle Fire HD, Toshiba AT200 i BlackBerry PlayBook. Procesor jest rozwinięciem nowej, niezwykle wydajnej architektury ARM Cortex A15 i został wykonany w technologii 28 nm. Składa się z dwóch rdzeni A15, dwóch energooszczędnych chipów Cortex-M4 oraz układu graficznego SGX544 MP2. Maksymalne taktowanie zegara nie zostało ujawnione, ale spodziewamy się, że oscyluje w granicach powoli stającego się standardem 1,5-1,6GHz.

Dobra wiadomość jest taka, że TI OMAP 5 od dziś jest dostępny dla producentów, a pierwsze urządzenia weń wyposażone zadebiutują na rynku na początku przyszłego roku. Nie ulega wątpliwości, że najnowszy, a zarazem ostatni mobilny układ Texas Instruments będzie miał srogą konkurencję; jego największymi przeciwnikami będą Qualcomm Snapdragon S4 i S4 Pro (podobnie jak OMAP 5, wykonane w technologii 28 nm) oraz Nvidia Tegra 4.

via Phone Arena

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na maila.

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona