Ważne

Texas Instruments odstawia na bok rynek procesorów mobilnych

ti omap 4

Każdy z Was zapytany o najważniejszych dostawców procesorów na rynku mobilnym, na pewno wymieniłby następujące firmy: NVIDIA, Qualcomm oraz Texas Instruments, mając w pamięci również Intela, Samsunga, Rockchip i pozostałych graczy. Jeden z koncernów musicie wykreślić z tej listy. Firma Texas Instruments podjęła decyzję o stopniowym wycofywaniu się z rynku procesorów przeznaczonych dla tabletów i smartfonów.

Jakiś czas temu TI zapowiadał walkę o klientów ze swoimi partnerami, urządzeniami z chipem OMAP 4470 i Windows RT. Cały czas jest obecny na rynku androidowych tabletów, ściśle współpracując między innymi z Barnes & Noble: Nook HD i Nook HD+ czy Amazonem: Kindle Fire HD 8,9″ i Kindle Fire HD 7″, a wcześniej również z BlackBerry: PlayBook i Toshibą (choćby AT200), która w najnowszych modelach, Excite 7.7, 10.1 i 13,3, zwróciła się w stronę NVIDII i jej Tegry 3. Dlaczego firma podjęła taką, a nie inną, decyzję?

Jeśli nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Texas Instruments nie jest najlepiej radzącą sobie firmą w tym segmencie rynku, a jej procesory nie są najpopularniejszymi jednostkami stosowanymi w tabletach i smartfonach. Nic więc dziwnego, że nie chce dokładać do interesu i postanowiła się z niego wycofać. Choć może to też nie jest odpowiednie słowo. W dalszym ciągu bowiem firma TI będzie dostarczać swoim partnerom jednostki centralne, ale nie będzie w to zaangażowana w takim samym stopniu, jak obecnie.

Co ciekawe, TI chce się teraz poświęcić współpracy, między innymi, z koncernami samochodowymi w postaci oferowania chipów do systemów samochodowych, nawigacji, itp.

źródło

Komentarze

 • leśnik

  Czyli możemy też zapomnieć o fajnych specach ze stajni SmartQ :(

  • edi

   Myślę, że nie ma się co obawiać. Smartdevices (SmartQ) obwieściło niedawno na swojej konferencji strategiczną decyzję o tym, że kolejne tablety nadal będą z procesorami TI OMAP i innymi komponentami pochodzącymi od nich, np. projektor DLP w SmartQ U7.

   O tym, że TI chce się wycofać pogłoski chodziły już kilkanaście tygodni temu. Wątpię, że Chińczycy nie brali tego pod uwagę i nie rozmawiali z TI o przyszłości.

 • misio

  “… jej procesory nie są najpopularniejszymi jednostkami stosowanymi w tabletach i smartfonach…”
  W takim razie jakie są te najpopularniejsze obecne procesory, stosowane w mobilnych urządzeniach? Oczywiście pomijając wszechobecną Tegre :)

  • Choćby Snapdargony, coraz więcej sprzętu jest z prockami Qualcomma ;)

   • edi

    Dodatkowo wchodzą bardzo tanie znane ze smartfonów procesory MediaTek (MTK). W produkcji są już czterordzeniowe wersje.

    Co do TI OMAP, to bym ich nie skreślał, na pewno nie wycofają się z mobilności całkowicie.

 • Raul

  Bardzo zła wiadomość. Jedyna firma która oferowała sterowniki i opis wszystkich funkcji dla swoich procków.

  • Patryk

   Właśnie chciałem to napisać. To bardzo wdzięczna firma dla developerów

 • cpu

  Wsparcie dawali świetne, i ich procesory na prawdę były dobre. Ehh szkoda bo monopol niczemu nie służy.

 • uru28

  Wydaje mi się że na tym nie koniec…W 2013 poleci chyba jeszcze kolejny producent kości.Z jednej strony rynek mobilek jest chłonny a co najważniejsze rozwojowy, z drugiej zaś jest ogromna presja na zejście z ceną do minimum…

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona