Sony tłumaczy, dlaczego PlayStation nie pojawi się na tegorocznym E3

E3, czyli Electronic Entertainment Expo to prawdziwe coroczne święto dla graczy. W 1995 roku, czyli podczas pierwszej edycji tych targów pokazano między innymi pierwszą konsolę Sony — PlayStation. Przez kolejne lata Sony było na tej imprezie obecne, jednak w tym roku firma postanowiła zrezygnować ze swojej konferencji, co odbiło się szerokim echem wśród graczy na całym świecie. Dlaczego? Do niedawna mogliśmy głównie snuć domysły, ale teraz już to wiadomo dzięki wypowiedzi szefa Sony Interactive Worldwide Studios – Shawna Layde’a.

Mogę chyba się nazwać fanem imprezy E3. Od kilku lat śledzę większość prezentowanych tam konferencji przeróżnych firm, choć zawsze szczególnie wyczekuję na te trzy szczególne — Sony, Nintendo i Microsoft. W tym roku niestety tylko Xbox i Nintendo pokażą swój program. Sony już w listopadzie podało informację, że nie pojawi się na tegorocznych targach. Japończycy nie podali powodu swojej decyzji aż do teraz, jeśli nie liczyć krótkiej informacji przekazanej mediom.

Shawn Layde postanowił udzielić całkiem długiego i ciekawego wywiadu redakcji GameInformera, z którego można jasno wywnioskować, dlaczego Playstation nie pojawi się na E3 2019 a także wspomniano o cross-playu na PS4.

Powoli można się spodziewać zapowiedzi PlayStation 5 – co nie oznacza że PS4 nie dostanie już głośnych tytułów.

Sony nie ma nic nowego do pokazania

Kolejna generacja konsol jest już coraz bliżej i Sony już szykuje produkcje na 5. generację swojej stacjonarnej skrzynki do grania. Oczywiście przed PlayStation 4 jeszcze całkiem sporo dużych premier: The Last of Us Part 2, Death Stranding czy Days Gone. Tyle, że gry te zostały już zapowiedziane, a nawet pokazane na kilku gameplayach… i Sony najwyraźniej stwierdziło, że nie ma sensu sztucznie próbować robić konferencji, która by nie pokazała niczego nowego. I ma to jakiś sens – z pustego i Salomon nie naleje. Zamiast robić słabe czy nudne show, lepiej nie robić go wcale.

Podano też, że powodem tego, że Sony nie zrobi panelu na tegorocznym E3 jest Destination PlayStation, które odbędzie się w lutym, a także to, że w dobie internetu takie wydarzenia mają coraz mniej sensu. Brzmi to trochę jak tanie wymówki, ale może być w tym trochę racji. Nie zmienia to faktu, że nadal  smuci mnie fakt braku PlayStation na E3 2019 – jak wspominałem, lubię klimat tych imprez i zdrowej rywalizacji między Microsoftem i Sony.

PlayStation mówi „tak” cross-playowi

Warto wspomnieć o pozytywnej informacji płynącej ze wspomnianego wywiadu. Sony postanowiło wziąć przykład z Microsoftu i Nintendo, i otworzyć się na cross-play, czyli wspólne granie między różnymi platformami. Już wcześniej były próby wcielenia tego w życie w niektórych produkcjach, ale teraz oficjalnie przyznano, że pomysł ten firmie się podoba (wcześniej było widać, że nie jest do końca przekonana do tego rozwiązania). Jestem ogromnym fanem rozgrywek cross-play, bo im mniej barier dla graczy tym lepiej!

A jakie są wasze reakcje na brak konferencji PlayStation na E3? Śledzicie tę imprezę? Dajcie znać w komentarzach, a ja zapraszam też was do zapoznania się z całością wywiadu.

Źródło: GameInformer