Czysty Android bez przewijanych zrzutów ekranów, bo „się nie da”

Prywatnie wykonuję mnóstwo zrzutów ekranu i nie wyobrażam sobie braku możliwości skorzystania z opcji przewijanego screenshota, ponieważ jest ona zwyczajnie wygodna. Funkcji tej nie ma jednak w czystym Androidzie i Google mówi, że nigdy jej nie będzie, bowiem jej zaimplementowanie jest… niewykonalne.

Możliwość zrobienia zrzutu ekranu przydaje się w wielu sytuacjach, a do tego pozwala zaoszczędzić sporo czasu, ponieważ dzięki niemu można szybko pokazać innym, na co – na przykład – natknęliśmy się w sieci lub jakiego psikusa sprawił nam smartfon.

Reklama

Wielu producentów, w tym chociażby Huawei, umożliwia dodatkowo wykonanie przewijanego screenshotu, pozwalającego na jednym zrzucie ekranu uchwycić – na przykład – dłuższą konwersację na WhatsAppie czy większą część strony internetowej. Dla mnie prywatnie to genialna opcja i baaardzo często z niej korzystam.

Takiej możliwości nie mają jednak właściciele smartfonów z czystym Androidem. Z jednej strony to nie dziwi, ponieważ stockowe wydanie Zielonego Robocika zawsze oferuje mniej funkcji niż bardziej rozbudowane, autorskie interfejsy producentów (OneUI Samsunga, EMUI Huawei, ColorOS Oppo, Funtouch OS Vivo czy MIUI Xiaomi).

Powszechną praktyką jest dodawanie nowych opcji do czystego Androida w kolejnych wydaniach, dzięki czemu aktualnie nie odstaje on aż tak bardzo od nakładek producentów. Google nie planuje jednak wprowadzić możliwości robienia przewijanych zrzutów ekranu, ponieważ zdaniem koncernu z Mountain View jest to… niewykonalne.

Taka deklaracja jest zaskakująca tym bardziej, że przecież w wielu autorskich interfejsach różnych producentów taka opcja jest dostępna od dawna. Google nie tłumaczy jednak, dlaczego dodanie możliwości wykonywania przewijanych zrzutów ekranu jest „niewykonalne” w czystym Androidzie.

Oczywiście nie można wykluczyć, że Google znajdzie sposób na dodanie tej opcji w przyszłości, ale raczej nie ma co liczyć, że stanie się to w najbliższym wydaniu, czyli Androidzie Q.

Polecamy również: Android Q bez przycisku wstecz

Android Q bez przycisku wstecz. Może go zastąpić gest inspirowany obsługą iPhone’a

*Na zdjęciu tytułowym Xiaomi Mi A2 (pod linkiem znajdziecie jego recenzję przygotowaną przez Kasię)

Źródło: Google przez Android Police