Czy „ubijanie” procesów w iOS wydłuża czas pracy na pojedynczym ładowaniu?

Odpowiedź jest krótka i brzmi: nie

Na temat wydłużania czasu pracy urządzenia na pojedynczym ładowaniu krąży wiele mitów. Niektóre z nich „wbiły” się w świadomość użytkowników tak mocno, że próba ich obalenia jest jak walka z wiatrakami. Być może dzięki temu przykładowi przynajmniej kilka osób przekona się, że regularne „ubijanie” procesów w tle wcale nie przyczyni się do wydłużenia czasu pracy smartfona/tabletu.

Użytkownik o imieniu Caleb wysłał e-mail do Tima Cooka z pytaniem, czy ten często wymusza ręcznie zamknięcie aplikacji działających w tle i czy wpływa to korzystnie na baterię. Swoją prośbę o odpowiedź umotywował tym, że chce raz na zawsze zakończyć wszelkie kontrowersje z tym związane.

Co prawda nie odpowiedział mu sam Tim Cook, ale zrobił to Craig Federighi, wiceprezes Apple od inżynierii oprogramowania. Napisał on, że choć pytanie było skierowane do CEO, to przedstawi mu swój punkt widzenia. Zamknął go on w dwóch słowach: Nie i nie. Przy okazji podziękował mu, że jest ich klientem, chociaż nie zdziwiłbym się, gdyby to zdanie dodawało się z automatu.

Warto przy okazji przypomnieć, jak działa system operacyjny iOS. W praktyce większość uruchomionych wcześniej aplikacji jest „zamrożona” w zasobach pamięci operacyjnej. Oznacza to, że do momentu wybudzenia nie pobierają energii z akumulatora, ponieważ – kolokwialnie mówiąc – po prostu nie działają. Robią to tylko programy, które synchronizują się w tle, jak na przykład serwisy społecznościowe. Dlatego też ręczne „ubijanie” procesów wcale nie wpływa na wydłużenie pracy na pojedynczym ładowaniu. Co więcej – ciągłe włączanie od zera danej aplikacji powoduje większe zużycie energii niż jej „wybudzanie” z zasobów pamięci operacyjnej.

Jest to jeden z wielu mitów, które – jak wspomniałem – prawdopodobnie nigdy nie znikną ze świadomości użytkowników. Podobnie wygląda sytuacja z ładowaniem smartfona/tabletu – o tej kwestii rozpisał się kiedyś Tomasz, a ja zapraszam do lektury jego artykułu. Naprawdę warto, ponieważ można dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy.

Źródło: 9to5Mac