Czy rewolucyjny design iPhone’a 8 będzie efektem odsunięcia od projektów Jonathana Ive?

Jony Ive to główny projektant Apple, nazywany czasem „duszą firmy”. Nie tylko wymyślał, jak mają wyglądać iPhone’y, ale też iPady, MacBooki czy sam system iOS 7. Z drugiej strony, niektórzy są zdania, że jest zbyt zachowawczy w konceptach, nie ma żyłki rewolucjonisty i ponosi główną winę za powtarzalność wyglądu kolejnych iPhone’ów. Możliwe jest jednak, że nie stoi już tak blisko deski kreślarskiej, jak kiedyś.

W najnowszym odcinku talk show prowadzonego w USA przez Johny’ego Grubera, gościem był Jason Snell, długoletni bloger zajmujący się Apple i tematyką związaną z tą firmą. Kiedy rozmowa zeszła na temat obecnej roli Ive’a w firmie z Cupertino, Snell wyznał, że może ona nie być tak pierwszoplanowa, jakby się nam wydawało. Słyszał bowiem, że Jony Ive nie jest już zaangażowany w fizyczne projekty urządzeń, jak to było dotychczas. Podobno koncentruje się raczej teraz na kwestiach architektonicznych, w tym na budowie nowego, futurystycznego kampusu Apple oraz działa w związku z projektami sklepów detalicznych firmy.

Jony Ive, CDO Apple
Jony Ive, CDO Apple

Jeśli to prawda, to znaczy, ze Ive mógł nie być pomysłodawcą przedstawianego jako nadchodzącą sensacyjną innowację, iPhone’a 8, który według doniesień, ma mieć ekran OLED z wtopionym w szkło dotykowym przysiskiem „home”. Niektórzy twierdzą nawet, że świeżo wydany album „Designed by Apple in California” jest formą pożegnania się Jony’ego z projektowaniem, podsumowaniem jego pracy i zwiastunem nadchodzącej emerytury. Nie można w tej sprawie być arbitralnym, jednak nie da się zaprzeczyć, że w ciągu ostatnich paru lat, Jony Ive nie jest zbyt widoczny. Nie udziela się już tak podczas promocji produktów i mimo czołowego stanowiska nie uczestniczy we wszystkich wielkich wydarzeniach Apple – występuje jedynie jako głos w spotach produktowych firmy.

Tak jak w większości wewnętrznych spraw Apple, nie można niczego być pewnym. Nawet jeśli Ive nie jest obecnie tak wpływową osobą w dziale projektowym firmy, jego dwudziestoletnia praca na jej rzecz pozostawi w niej trwały ślad. A tymczasem – może rzeczywiście czas na rewolucję.

 

grafika wyróżniająca: jeden z konceptów przedstawiających iPhone 8

źródło: Talk Talk Show przez PhoneArena