Czy MIX, w dobie super ofert abonamentowych i na kartę, ma jeszcze rację bytu?

MIX to w założeniu oferta ze stałym kosztem miesięcznym (jeśli korzysta się tylko z usług pakietowych) i tanim telefonem. Jak wygląda MIX, czy w ogóle „wygląda” na tle abonamentów i usług na kartę i czy rzeczywiście jest jeszcze opłacalny? Sprawdzimy to w poniższym zestawieniu.

Jedynymi operatorami oferującymi aktualnie takiego typu rozwiązanie są PLAY, Plus i T-Mobile. Orange, co najmniej od 3-4 lat, nie prowadzi sprzedaży MIX-a i Zetafon, który działał na podobnych do MIX-a zasadach.

Reklama

PLAY

Play może pochwalić się rozbudowaną ofertą MIX – wśród propozycji do wyboru mamy: Formułę MIX, Formułę MIX Elastyczną i Formułę MIX bez telefonu. Ceny zobowiązania miesięcznego wahają się od 20 do 50 złotych przy 24 doładowaniach. I tutaj pojawia się właśnie sformułowanie „24 doładowania”. Co to oznacza? Dokładnie to, że umowa opiewa na 24 doładowania, a nie 24 miesiące – czyli, jeśli doładowujemy konto częściej niż raz w miesiącu, okres umowy skraca się proporcjonalnie do wykonanych doładowań.

Każdy z opisanych MIX-ów dotyczy nowych i stałych klientów sieci. Za kontynuację umowy w ofercie MIX, Play przewidział bonusy w postaci dodatkowego transferu internetowego i kwoty na doładowania do wykorzystania we wskazanym przez operatora terminie ważności środków.

PLAY FORMUŁA MIX

W FORMULE MIX klient ma możliwość wyboru aż 4 opcji:

 • FORMUŁA MIX XS za 20 złotych przy 24 doładowaniach: co prawda jest to najuboższa wersja, zarówno pakietowo, jak i w przypadku wyboru urządzeń, ale wskazuje na to, że również i takie oferty są dla operatora rentowne, skoro z takową wychodzi do klienta. W FORMULE MIX XS znajdziemy nielimitowane rozmowy, SMS-y i MMS-y do Play, 100 minut do pozostałych sieci, 100 SMS-ów lub MMS-ów do pozostałych i 100 MB internetu. Niewiele Play ma do zaoferowania w przypadku telefonów komórkowych – jedno jest pewne: to oferta dla szukających niskich kosztów i telefonów niekoniecznie z najwyższej półki.
 • FORMUŁA MIX S za 30 złotych przy 24 doładowaniach to nielimitowane rozmowy w Play, 200 minut do pozostałych sieci, nielimitowane SMS-y i MMS-y do wszystkich sieci, 2 GB internetu.
 • FORMUŁA MIX M za 40 złotych przy 24 doładowaniach to nielimitowane rozmowy do Play, 300 minut do pozostałych sieci, nielimitowane SMS-y/MMS-y do wszystkich sieci komórkowych i 4 GB transferu internetowego.
 • Formuła MIX L za 50 złotych przy 24 doładowaniach z nielimitowanymi rozmowami w Play, 400 minutami do pozostałych sieci, nielimitowanymi SMS-ami i MMS-ami do wszystkich sieci komórkowych oraz 6 GB internetu.

Poza wspomnianymi propozycjami pakietowymi, nowi klienci, którzy zdecydują się na zakup FORMUŁ MIX S, M lub L, otrzymają pakiet Nielimitowane Gigabajty z pełną prędkością do 10 GB na 1 miesiąc dla pakietu S, 3 miesiące dla pakietu M i 6 miesięcy dla pakietu L. W opcji XS usługa jest niedostępna.

Dodatkowo, zawierający umowę na pakiet S, M lub L skorzystają z oferty Showmax za darmo przez 3 miesiące.

Skoro znamy już propozycję FORMUŁY MIX XS, S, M i L, to spójrzmy na telefony. Lista zawarta w cenniku, na pierwszy rzut oka jest imponująca dla opcji S, M i L, ponieważ zawiera wszelkie dostępne modele telefonów, jak również tabletów czy laptopów, jakie jest w stanie zaoferować Play w standardowych ofertach abonamentowych. W przypadku Formuły MIX S możliwość wyboru została ograniczona do kilkunastu modeli telefonów. Opłata za każdy z telefonów jest jednorazowa.

Warto także zauważyć, że w cenniku pojawiają się pozycje oznaczone UZZ, co oznacza telefony ze zwrotu w związku z rezygnacją klienta z umowy zawartej na odległość. Telefony z tym oznaczeniem są tańsze w stosunku do nowych modeli.

FORMUŁA MIX ELASTYCZNA

Zobowiązanie MIX Elastyczna na pierwszy rzut oka może wydawać się identyczne z Formułą MIX, ponieważ obowiązują w niej te same plany taryfowe – S, M oraz L. Jest jednak pewna różnica: cena zobowiązania przez pierwszy rok jest taka, sama jak w FORMULE MIX, po roku klient decyduje czy będzie płacił tę samą stawkę – tym samym wydłużając trwanie umowy do 36 doładowań – czy podwaja wysokość zobowiązania dwukrotnie (do 60 /80/100 złotych) i pozostaje przy opcji przy 24 doładowaniach.

Co daje takie rozwiązanie? Oczywiście: tańszy telefon przy zakupie. Tylko czy warto zawierać tego typu umowę? Sprawdźmy. Dla przykładu: decydujemy się na kupno Huawei Mate 10 Lite Dual SIM w zobowiązaniu za 50 złotych miesięcznie. Telefon kosztuje 579 złotych w FORMULE MIX, a 389 złotych w FORMULE MIX ELASTYCZNEJ, z kolei całkowity koszt zobowiązania na 24 miesiące w kwocie 50 złotych to 1200 złotych, a w zobowiązaniu elastycznym: 1800 złotych. Różnica między ceną telefonów wynosi 189 złotych, a różnica między abonamentami to już 600 złotych. W przypadku jeszcze tańszych modeli oferta zupełnie nie ma sensu.

Porównajmy jeszcze różnice cen w kupnie np. iPhone’a. Za przykład posłuży iPhone X, który w FORMULE MIX kosztuje 4339 złotych, a w FORMULE MIX ELASTYCZNEJ – 4119 złotych. Tutaj różnica wyniesie 220 złotych, co również nie zachęca do kupna oferty. Co najważniejsze, oferta pakietowa jest taka sama, jak w FORMULE MIX – czyli przede wszystkim ograniczona liczba minut do wszystkich sieci i niewielkie różnice w cenie zakupu telefonów.

Junior BOX i JUNIOR BOX ELASTYCZNY

Z myślą o dzieciach operator przygotował specjalną ofertę Junior BOX i JUNIOR BOX ELASTYCZNY, w której ceny zobowiązań oparte są na FORMULE MIX i FORMULE MIX ELASTYCZNEJ, a w zestawie wybrany telefon dedykowany dla JUNIOR BOX lub JUNIOR BOX ELASTYCZNY i gadżet związany z aktualnie prowadzoną kampanią reklamową (kilka kampanii tematycznych w ciągu roku). Aktualna wersja JUNIOR BOX znajduje się na stronie internetowej operatora.

FORMUŁA MIX bez telefonu

Pomysł takiego rozwiązania zaskakuje ze względu na te same cenowo i pakietowo plany taryfowe jak w FORMULE MIX, czyli FORMUŁA S za 30 złotych przy 24 doładowaniach, FORMUŁA M za 40 złotych przy 24 doładowaniach i FORMUŁA L za 50 złotych przy 24 doładowaniach. Klient korzysta z tych samych usług jak w FORMULE MIX, ale bez zakupu telefonu. Czy jest w tym pakiecie jakaś logika, zwłaszcza, jeśli w kwotach 40 lub 50 złotych możemy znaleźć o wiele bogatsze plany abonamentowe?

PLUS

Plus stawia na pakiety elastyczne z telefonem i bez telefonu w ofercie na 24 doładowania. Dostępne kwoty doładowań to 30, 40 i 50 złotych. Po roku trwania zobowiązania klienci zapłacą odpowiednio 60, 80 lub 50 złotych.

PLUS MIX 30 zł

W ramach zobowiązania za 30 złotych klient skorzysta z nielimitowanych rozmów do Plusa, nielimitowanych SMS-ów i MMS-ów do wszystkich sieci, 200 minut do pozostałych sieci i  2 GB internetu. Wybór telefonów ogranicza się do kilkunastu pozycji. Znajdziemy tutaj modele z niższej półki cenowej, jak również droższe, takie jak Huawei P20 Lite z opłatą jednorazową 759 złotych, Motorola Moto G6 z etui za 419 złotych czy HTC Desire 12 za 299 złotych. Ceny dotyczą oferty elastycznej na 24 doładowania. Cennik telefonów dla MIX-a ze stałym zobowiązaniem przy 24 doładowaniach wyglądają dla podanych modeli następująco: 839 złotych za Huawei P20 Lite, za Motorolę Moto G6 499 złotych i 369 złotych za HTC Deisre 12.

PLUS MIX 40 zł

Plus MIX 40 zł to nielimitowane rozmowy w Plusie, nielimitowane SMS-y i MMS-y do wszystkich sieci, 400 minut do wszystkich sieci oraz 4 GB internetu. Tutaj także asortyment telefonów nie powala, ale również znajdziemy takie pozycje, jak Huawei P20 Lite za 689 złotych, Motorola Moto G6 za 349 złotych, a HTC Desire 12 za 219 złotych, a przy 36 doładowaniach Huawei P20 Lite będzie kosztował 719 złotych, Motorola Moto G6 za 389 złotych czy HTC Desire 12 za 249 złotych przy 24 doładowaniach.

PLUS MIX 50 zł

Ciekawą ofertą, bo nielimitowaną pod względem rozmów do wszystkich sieci, SMS-ów i MMS-ów, jest MIX 50. Do tego operator dorzuca 6 GB internetu, co czyni ofertę najbardziej atrakcyjną w porównaniu do prezentowanych powyżej. Ceny dla wybranych modeli kształtują się następująco: dla ofert na 24 doładowania: Huawei P20 Lite za 499 złotych, Motorola Moto G6 za 159  złotych, a HTC Desire 12 za 29 złotych. Jak na razie PLUS MIX 50 zł wydaje się najbardziej atrakcyjną ofertą spośród prezentowanych.

Dodatkowo, do każdego z dostępnych w MIX-ie pakietów, klient ma możliwość skorzystania z pakietów dodatkowych:

 • Serwis Wyświetlacza przez pierwszy miesiąc bez opłat, następnie 7 złotych miesięcznie;
 • Plus music Basic z darmowym transferem na korzystanie z aplikacji;
 • iPla plus – 5 kanałów za darmo.

Co ciekawe, przenoszący numer z innej sieci nie otrzymają bonusu, natomiast przechodzący z oferty na kartę na MIX-a otrzymają jedno doładowanie gratis.

MIX PLUS bez telefonu

W ramach oferty MIX bez telefonu klient będzie miał do wyboru zobowiązania za 30 lub 40 złotych na 24 doładowania:

 • MIX PLUS 30 zł bez telefonu: nielimitowane rozmowy w Plusie, 400 minut do pozostałych sieci, nielimitowane SMS-y i MMS-y do wszystkich sieci, 4 GB internetu, plus music Basic i 5 kanałów w iPli plus za darmo;
 • MIX PLUS 40 zł bez telefonu: nielimitowane rozmowy do wszystkich sieci, nielimitowane SMS-y i MMS-y do wszystkich sieci, 6 GB internetu, plus music Basic i 5 kanałów w iPli plus za darmo.

T-MOBILE

T-Mobile również ma dość rozbudowaną ofertę MIX-a. Oddzielne propozycje zostały przygotowane dla przenoszących numer z innej sieci i dla klientów wybierających nowy numer (Oferta Standardowa) z telefonem. MIX bez telefonu rządzi się takimi samymi zasadami w przypadku obu rodzajów klientów.

MIX T-MOBILE dla przenoszących numer

Operator proponuje 3 warianty zobowiązań:

 • MIX 30 za 5 zł przez pierwsze 4 doładowania, 30 zł za następne 8 doładowań i 60 zł za kolejne 12 doładowań: nielimitowane rozmowy w obrębie T-Mobile i Heyah, 200 minut na rozmowy na numery komórkowe, 200 minut na rozmowy na telefony stacjonarne, nielimitowane SMS-y i MMS-y do wszystkich sieci komórkowych, nielimitowany internet do pierwszego doładowania, a od drugiego doładowania 2 GB. Do wyboru mamy tylko kilkanaście modeli, większości najtańszych, choć pojawiają się takie modele, jak Motorola Moto E4 Plus z deskorolką za 249 złotych, Huawei P9 Lite Mini za 249 złotych, Sony Xperia XA1 za 429 złotych, a także telefony z oznaczeniem Outlet: Samsung Galaxy J3 2016 za 49 zotychł, Huawei P9 Lite 2017 za 249 złotych czy Huawei P10 Lite za 339 złotych;
 • MIX 40 za 5 zł przez pierwsze 4 doładowania, 40 zł za 8 kolejnych, następnie 80 zł za 12 doładowań: nielimitowane rozmowy do T-Mobile i Heyah, 300 minut na rozmowy na numery komórkowe, 300 minut na rozmowy na telefony stacjonarne, nielimitowane SMS-y i MMS-y do wszystkich sieci komórkowych, nielimitowany internet do drugiego doładowania, a od trzeciego doładowania 4 GB. Telefony do wyboru są takie same dla każdej opcji MIX-a, np. Motorola Moto E4 Plus z deskorolką za 99 złotych, Huawei P9 Lite Mini za 149 złotych, Sony Xperia XA1 za 319 złotych, a także telefony z Outletu: Samsung Galaxy J3 2016 za złotówkę, Huawei P9 Lite 2017 za 139 złotych czy Huawei P10 Lite za 229 złotych;
 • MIX 50 za 5 zł przez pierwsze 4 doładowania, 50 zł za 8 kolejnych, następnie 100 zł za 12 doładowań: nielimitowane rozmowy do T-Mobile i Heyah, 400 minut na rozmowy na numery komórkowe, 400 minut na rozmowy na telefony stacjonarne, nielimitowane SMS-y i MMS-y do wszystkich sieci komórkowych, nielimitowany internet do trzeciego doładowania, a od czwartego doładowania 6 GB, a także usługę Supernet Video bez limitu danych. Przykładowe ceny telefonów godnych uwagi w tej ofercie: Motorola Moto E4 Plus z deskorolką za złotówkę, Huawei P9 Lite Mini za złotówkę, Sony Xperia XA1 za 139 złotych, a także telefony z Outletu: Samsung Galaxy J3 2016 za złotówkę, Huawei P9 Lite 2017 za złotówkę czy Huawei P10 Lite za 89 złotych.

Istniej również możliwość wybrania umowy ze stałym zobowiązaniem, co automatycznie wydłuża zobowiązanie do 36 doładowań.

Oferta STANDARDOWA MIX

Oferta Standardowa to również zobowiązania MIX 30, MIX 40 i MIX 50, ale podzielone tylko na opłatę w kwotach 30, 40 lub 50 złotych przez pierwsze 12 miesięcy, a następnie odpowiednio 60, 80 lub 100 złotych. Plany taryfowe i ceny urządzeń są takie same jak w przypadku oferty pakietowej i urządzeń dla przenoszących numer.

MIX bez urządzenia

T-Mobile oferuje 2 warianty bez urządzenia w MIX-ie: MIX 30 i MIX 40. Także tutaj warunki są identyczne z ofertą pakietową podaną w propozycji dla przenoszących numer.

PODSUMOWANIE

Dla poszukujących stałych kosztów, bez naliczania dodatkowych opłat, o ile klient nie będzie korzystał z innych usług niż w pakiecie, a także tanich modeli telefonów, MIX może okazać się ciekawą alternatywą. Trudno ocenić, która z ofert będzie najlepsza, ponieważ każdy abonent szuka różnych rozwiązań.

Osobiście zaciekawiła mnie propozycja od Plusa, zwłaszcza MIX 50, który w porównaniu z innymi ofertami ograniczającymi się jedynie do określonej puli minut, zawiera pakiet nielimitowanych rozmów do wszystkich sieci. Przy kwocie 50 złotych w abonamentach to już standard, a w MIX-ach nadal jest nowością.

O ile MIX z urządzeniem wydaje się jeszcze rozwiązaniem akceptowalnym, o tyle MIX bez urządzenia jest już mniej racjonalny, chociażby dlatego, że w takich pieniądzach klient nie musi „wiązać” się umową na 24 doładowania i równie dobrze może skorzystać z ofert na kartę, w których już za 20 – 25 złotych otrzyma rozmowy, SMS-y i MMS-y bez limitu oraz przyzwoity pakiet internetu.

Poza wymienionymi mankamentami jest jeden, niewątpliwy plus, w postaci umowy na liczbę doładowań, a nie liczbę miesięcy. Powoduje to, że im częściej doładowujemy telefon, tym szybciej nasza umowa wygaśnie, co oznacza szybsze przedłużenie zobowiązania i kupienie nowego telefonu bądź rezygnację z usług.