Cortana, jaką znamy, przestaje istnieć. Będzie tylko narzędziem wewnętrznym

Cortana to jedna z wielu porażek firmy Microsoft w ostatnich latach. Mimo szczerych chęci i obecności na kilku wiodących platformach, asystentowi głosowemu nie udało się, choćby w minimalnym stopniu, nawiązać do sukcesów Alexy, Siri czy Asystenta. Co prawda to nie koniec Cortany, jednak usługa, w najbliższym czasie, zostanie gruntownie przemodelowana.

Reklama

Cortana tylko w Microsoft 365

Zgodnie z decyzją ogłoszoną przez Microsoft, asystent głosowy Cortana przekształcony zostanie w narzędzie zamknięte, służące wyłącznie do inteligentnych procesów w ramach usługi Microsoft 365. W praktyce oznacza to całkowity brak możliwości integracji usługi z jakimkolwiek oprogramowaniem firm trzecich. Co istotne, nawet dotychczas zintegrowane usługi, przestaną działać i to już na dniach.

Cortana

Microsoft zapowiedział, że począwszy od 7 września wszystkie umiejętności dostarczane przez firmy trzecie nie będą dłużej obsługiwane. Były to, między innymi, takie aplikacje, jak Samsung Smart Home, TuneIn Radio, Skyscanner, Fitbit czy DarkSky.

Reklama

Mobilny asystent odchodzi w niepamięć

Na początek 2021 roku Microsoft zapowiedział kolejną fazę przekształcania Cortany – wyłączenie wsparcia dla aplikacji mobilnych. W przekazanym komunikacie czytamy, że mobilna wersja asystenta od Microsoftu, zarówno dla Androida, jak i iOS, nie będzie dłużej wspierana, a funkcje asystenta dostępne będą wyłącznie w dedykowanych aplikacjach od Microsoft, między innymi Outlook i Teams.

Koniec rozmów z głośnikiem

W przyszłym roku wyłączona zostanie kolejna usługa związana z Cortaną – obsługa głośnika Harman Kardon Invoke przy pomocy asystenta głosowego. W pierwszych miesiącach 2021 roku jego posiadacze otrzymają stosowną aktualizację, wyłączającą asystenta.

Harman/Kardon Invoke

Jako że jest to istotne ograniczenie możliwości produktu, o którym klienci nie mogli wiedzieć w momencie jego zakupu, Microsoft postanowił uhonorować posiadaczy Invoke kartą podarunkową o wartości 50 dolarów.

Skazani na Alexę?

Wycofanie Cortany i ograniczone wsparcie dla rozwiązań firm trzecich w Asystencie Google i Apple Siri oznacza, że osoby zainteresowane obsługą szerokiego spektrum urządzeń z poziomu asystenta głosowego, pozostają praktycznie skazane na korzystanie z usługi oferowanej przez Amazon – Alexa.

Cóż, po dotychczasowej Cortanie raczej nikt płakał nie będzie, a już na pewno nie w Polsce.

Reklama