Xbox PlayStation pad kontroler dualsense

Dzięki Controlly zamienisz swój kontroler w dedykowanego pilota do MacOS

Jak wszyscy doskonale wiedzą, urządzenia z MacOS na pokładzie nie są stworzone do gier. W związku z tym, niejeden z użytkowników Maca ma pewnie w domu konsolę, na której zanurza się w świat wirtualnej rozgrywki. Posiadanie konsoli wiąże się również z posiadaniem kontrolera, który… w połączeniu z aplikacją Controlly pozwoli sterować system MacOS.

Potrzeba matką wynalazków

Aplikacja Controlly to nowość, która dopiero co zawitała do sklepu Mac App Store. Jej podstawowym zadaniem jest zamiana pada do gier w pełni funkcjonalny pilot, którym możemy sterować komputerami Mac. Program powstał z potrzeby chwili – Hugo Lispector, autor aplikacji, chciał sterować komputerem przy pomocy pada, ale okazało się, że brakuje takiej aplikacji, dlatego też napisał swoją własną.

Controlly to multum możliwości

Po podłączeniu kontrolera do komputera i włączeniu aplikacji możliwe jest przypisanie różnych funkcji do różnych przycisków. Przykładowo możemy sterować jasnością ekranu lub głośnością, kontrolować multimedia czy też mieć szybki podgląd pulpitu. Oczywiście to tylko kilka z wielu możliwości, których jest ogrom.

Controlly zamieni pada w pilota dla MacOS
Program zamieni pada w pilota dla MacOS (źródło: MacRumors)

Możliwe jest również użycie kontrolera jako myszki, gdzie za sprawą jednego z analogów możemy sterować wskaźnikiem gryzonia. Autor twierdzi, że jedynym ograniczeniem jest tak naprawdę nasza wyobraźnia, bo program został stworzony tak, aby wspierać zasadniczo dowolną funkcję na komputerze z MacOS.

Opcji dostępnych w Controlly jest naprawdę sporo
Opcji dostępnych w Controlly jest naprawdę sporo (źródło: MacRumors)

Nie zabrakło również opcji tworzenia nieco bardziej złożonych kombinacji. Controlly pozwala ustalić niestandardowe skróty, które można następnie wywołać przy pomocy pada. Jeśli Twój pad ma gładzik, to jeszcze lepiej – aplikacja pozwala na używanie gestów, które mogą wywołać zaprogramowane działanie.

Aby móc cieszyć się działaniem aplikacji, należy włączyć funkcję ułatwień dostępu, która umożliwi programowi sterowanie komputerem. Bez tego ustawienia oprogramowanie nie będzie w stanie funkcjonować.

Program Controlly można pobrać bezpłatnie i używać przez siedem dni, aby go przetestować. Po tym czasie trzeba już dokonać jednorazowego zakupu w aplikacji (koszt 3,99 USD), aby odblokować pełną funkcjonalność.