Chrome OS

Chrome OS robi krok w stronę lepszej współpracy z pionowymi monitorami

Jeśli używamy więcej niż jednego monitora jednocześnie, wiemy, że jedną z kluczowych rzeczy, o jakie trzeba dbać podczas takiej pracy, to porządek na pulpitach. W Chrome OS nie jest to najłatwiejsza rzecz, zwłaszcza, gdy jeden z monitorów jest ustawiony wertykalnie.

Reklama

Praca na wielu oknach w Chrome OS to wyzwanie

Chrome OS to stosunkowo prosty system operacyjny, który nie ma tak wielu opcji personalizacyjnych jak chociażby Windows 10. Ci, którzy są zdecydowani korzystać z systemu Google, muszą przygotować się na różne niedogodności. Na przykład mając dwa monitory, z czego jeden ustawiony w pozycji pionowej, można się nieźle pogubić w otwartych oknach. Chrome OS wcale nie ułatwia pracy przy takiej formie wielozadaniowości – co prawda umożliwia odpalenie trybu tabletu, ale raczej nie o to chodzi. Okna programów można zadokować, ale tylko przy prawej lub lewej krawędzi ekranu – co może tworzyć jeszcze większy bałagan, gdy jest on wyższy niż szerszy.

Samsung Galaxy Chromebook (fot. Samsung)
Pierwszy Samsung Galaxy Chromebook (fot. Samsung)

Spryciarze z Android Police znaleźli we wczesnej wersji testowej Chrome OS kod, który sugeruje umożliwienie podziału ekranu dla zewnętrznego monitora w bardziej przejrzysty sposób – okna programów będzie można przykleić nie tylko do boków ekranu, ale także do górnej i dolnej belki. W ten sposób będzie dało się zapanować nad układem okien na pulpicie. Całość zapożycza logikę działania z pionowego trybu tabletu w Chrome OS, więc rozwiązanie powinno być proste i skuteczne.

Reklama

Jeszcze długo, zanim nowość trafi do Chrome OS

Wspomniana opcja nie jest obecna nawet we wczesnych wersjach Chrome OS Canary, więc zanim będzie można ją oficjalnie przetestować, minie trochę czasu. A wtedy trzeba będzie poczekać kolejne miesiące, aż trafi ona do pełnego wydania systemu. Być może Google będzie teraz wypróbowywać i wprowadzać tego typu drobiazgi szybciej – od jesieni Chrome OS przechodzi na model dystrybucji, obejmujący comiesięczne aktualizacje.