MasterLiquid ML360 Sub-Zero
MasterLiquid ML360 Sub-Zero (źródło: Cooler Master)

Temperatura na procesorze niższa niż w twoim pokoju przy AiO z fabrycznymi nastawami? Tak! – MasterLiquid ML360 Sub-Zero

Chciałbyś podkręcić swój procesor do granic możliwości, ale boisz się o zbyt wysokie temperatury? Z tym chłodzeniem nie będziesz musiał. Firma Cooler Master wprowadza na Polski rynek chłodzenie AiO z ogniwem Peltiera – MasterLiquid ML360 Sub-Zero.

Ogniwo Peltiera

Cooler Master MasterLiquid ML360 Sub-Zero powstało w ścisłej współpracy z Intelem i korzysta z technologii Intel Cryo Cooling. Ten zestaw AiO jest tak naprawdę chłodzeniem termoelektrycznym. W bloku pompy znajduje się ogniwo Pelriera, zbudowane z dwóch bardzo cienkich płytek.

Chłodzenie procesora odbywa się za pomocą przepływu prądu – jedna strona ogniwa pochłania ciepło i jest bardzo zimna, druga natomiast je odpromieniowuje i jest bardzo ciepła. Chłodzenie wyposażono w szereg czujników, które na bieżąco analizują dane o temperaturach i wilgotności.

MasterLiquid ML360 Sub-Zero
(źródło: Cooler Master)

Dzięki takiej budowie, chłodzenie uzyskuje wyniki ustępujące tylko chłodzeniu CPU za pomącą ciekłego azotu (w niektórych przypadkach aż do 20 stopni Celsjusza!) i przebija taki sposób schładzania stałą wydajnością, uzyskując wyniki niekiedy nawet poniżej zera stopni. Dodatkowo producent chwali wysoką kulturą pracy urządzenia.

MasterLiquid ML360 Sub-Zero
MasterLiquid ML360 Sub-Zero (źródło: Cooler Master)

Specyfikacja MasterLiquid ML360 Sub-Zero

Cooler Master do schładzania samego modułu Peltiera użyło chłodnicy wodnej o długości 360 mm, przez którą trzy wentylatory SF120R o średnicy 120 mm pompują powietrze. Śmigła obracają się z prędkością wahająca się od 650 do 1900 obrotów na minutę, a generowany przy tym hałas nie powinien przekraczać 26 dBA, czyli poziomu szumów tła. Ciecz jest doprowadzana za pomocą blokopompki drugiej generacji. Do zestawu otrzymujemy specjalną uszczelkę, która ma dodatkowo zapobiegać efektom kondensacji.

MasterLiquid ML360 Sub-Zero powinien zapewnić długie lata pracy, gdyż wentylatory wykorzystane w zestawie mają szacowaną żywotność na aż 160000 godzin.

Niestety, tak wysoką wydajność i kulturę pracy użytkownicy będą musieli opłacić horrendalnie wysokim, jak na jakiekolwiek chłodzenie komputerowe, poborem mocy, który według Cooler Mastera wynosi aż 200 W.

MasterLiquid ML360 Sub-Zero zgodny jest tylko i wyłącznie z najnowszą podstawką Intela LGA1200, więc cieszyć się z niego będą mogli jedynie posiadacze 10. generacji procesorów Niebieskich.

Szczegółowa specyfikacja MasterLiquid ML360 Sub-Zero:

  • rodzaj chłodzenia: termoelektryczne, wodne;
  • kompatybilne podstawki: Intel LGA1200;
  • wymiary radiatora: 394 × 119,6 × 27,2 mm;
  • materiał radiatora: aluminium;
  • wymiary pompy: 57,3 x 57,3 x 92,2 mm;
  • głośność pompy: <35 dB;
  • średnica wentylatorów: 120 mm;
  • liczba wentylatorów: 3;
  • prędkość obrotowa wentylatorów: 650 – 1900 obr./min. (+/- 10%);
  • głośność wentylatorów: 8 – 26 dBA;
  • żywotność wentylatorów: 160000 godzin;
  • pobór energii: pompa 13,8 W, całość 200 W.
MasterLiquid ML360 Sub-Zero
MasterLiquid ML360 Sub-Zero (źródło: Cooler Master)

Dostępność i cena

Najnowsze termoelektryczne chłodzenie Cooler Mastera powinno trafić do sprzedaży w ciągu kilku najbliższych tygodni. Cena ustalona przez producenta to około 1500 złotych.