Chińczycy będą mieli swoją własną Wikipedię. Chiński rząd już rekrutuje redaktorów 19
Wielki Mur w Chinach (fot. Pixabay)

Chińczycy będą mieli swoją własną Wikipedię. Chiński rząd już rekrutuje redaktorów

Kilka dni temu turecki rząd całkowicie zablokował obywatelom dostęp do Wikipedii. Jednak decydenci w Chinach również nie patrzą łaskawym okiem na to „dobrodziejstwo” ludzkości. Dlatego też stworzą jego własną, rodzimą wersję. Aktualnie trwa rekrutacja redaktorów.

Docelowo ma ich być aż 20 tysięcy i wspólnymi siłami mają napisać łącznie ponad 300 tysięcy haseł. Wypada średnio po jakieś 15 na osobę, więc  w sumie niewiele. Oczywiście zagadnienia mają dotyczyć – jak w oryginalnej Wikipedii – wielu różnych tematów (razem około stu). I wszystko zapewne zgodnie z panującą w Chinach doktryną, bo inaczej nie miałoby to większego sensu.

Za Chińską Encyklopedię, bo taką nazwę ma nosić ten projekt, odpowiada Yang Muzhi. Jego zdaniem, będzie to swojego rodzaju Wielki Mur kultury. Co ciekawe, w Państwie Środka kilka firm (m.in. Baidu i Qihoo 360, która ma w swoim portfolio również smartfony) prowadzi już swoje własne encyklopedie, jednak podobno „bledną” one w obliczu Wikipedii. Ta, przygotowywana przez chiński rząd, ma ją natomiast zawstydzić.

Jak mówi Yang Muzhi, Chińska Encyklopedia ma na celu promowanie lokalnych osiągnięć naukowych i technologicznych oraz dziedzictwa kultorwego Państwa Środka, a także wzmocnienie podstawowych wartości socjalizmu. Uruchomienie, czyli udostępnienie w internecie planowane jest na 2018 rok. Warto też dodać, że redaktorami mają być nie ludzie z ulicy, a bardzo dobrze wykształceni naukowcy.

Co dość zabawne, w Chinach ponad 720 milionów obywateli ma dostęp do sieci, ale przez bardzo rygorystyczne obostrzenia i cenzurę nie mają oni dostępu do całej jej zawartości. Dlatego – jak już wspomniałem – wątpliwe, aby Chińska Encyklopedia była w 100% neutralna i rzetelna. Nie należy się też spodziewać, że każdy będzie mógł ją samodzielnie edytować (tak, jak ma to miejsce w przypadku Wikipedii).

Źródło: South China Morning Post przez VICE NewsEngadget