Reklama

Cadillac XT4 to SUV, którego można otworzyć przy pomocy twarzy

Cadillac XT4 to stosunkowo nowa propozycja w ofercie tego producenta – SUV pojawił się w portfolio niespełna dwa lata temu. Oferowany w Ameryce Północnej i Chinach samochód otrzyma możliwość otwierania przy pomocy twarzy.

Reklama

Smartfony i laptopy przyzwyczaiły nas do różnego rodzaju zabezpieczeń biometrycznych – urządzenia te coraz częściej możemy odblokować chociażby poprzez czytnik linii papilarnych czy właśnie identyfikację twarzy.

Futurystyczne metody otwierania samochodów

Samochody nadal kojarzą nam się z kluczykami – czy to klasycznymi pilotami otwierającymi centralny zamek, czy też technologiami typu keyless. Niemniej, motoryzacyjny powoli otwiera się na różnego rodzaju metody otwierania drzwi samochodu w smartfonie, czego przykładem jest system BMW Connected.

Ale Cadillac XT4 poszedł o krok dalej – ten SUV po prostu zidentyfikuje twarz kierowcy i na tej podstawie oceni, czy otworzyć mu drzwi. Oczywiście jest to opcjonalne, ale robi wrażenie – a w każdym razie na spocie reklamowym.

Warto nadmienić, że taka funkcja ma pojawić się w modelu na rok 2021, a sam Cadillac XT4 wspiera także otwieranie drzwi przy pomocy niektórych smartfonów, wspomnianego czytnika linii papilarnych lub PIN-u.

Żeby nie było żadnych wątpliwości. W zasadzie w identyfikacji twarzy chodzi o samo „odblokowywanie drzwi” – za klamkę trzeba pociągnąć samodzielnie. Myślę jednak, że rozumiecie co mam na myśli – w mowie utarło się określenie otworzyć samochód, kiedy ma się na myśli samo odblokowanie zamka.

Cadillac XT4 ma trzy kamery do identyfikacji twarzy

W ramce drzwi kierowcy wbudowane są trzy kamery – dwie działające na podczerwień oraz jedna „zwykła” pracująca w RGB. Cadillac chwali się, że XT4 jest w stanie zanalizować aż 106 różnych cech twarzy w ciągu dwóch sekund i na tej podstawie zdecydować, czy za klamkę chce pociągnąć ktoś upoważniony.

System samochodu może obsłużyć osiem zapisanych twarzy, z czego jedna to „administrator”, który może zarządzać pozostałymi użytkownikami. Co więcej, Cadillac XT4 ma – według zapewnień producenta – radzić sobie w każdych warunkach oświetleniowych, również wewnątrz budynków.

Wolisz czytnik linii papilarnych? Nie ma sprawy

Cadillac XT4 jest wręcz wyładowany interesującymi rozwiązaniami biometrycznymi, gdyż sam samochód można odblokować także przy pomocy smartfonów, czytnika linii papilarnych lub PIN-u.

Cadillac XT4 - odblokowanie twarzą

Niestety, jak podaje portal Gizmochina, wydaje się, że funkcja Face Unlock może być ekskluzywna dla rynku chińskiego, bowiem na amerykańskiej stronie producenta nie ma żadnej wzmianki na temat takiego sposobu identyfikacji. Pytanie brzmi – czy taki sposób otwierania samochodowych drzwi w ogóle się przyjmie?