Bosch pracuje nad ekranami 3D dla samochodów. Bez obaw, okulary nie będą potrzebne
(fot. Bosch)

Bosch pracuje nad ekranami 3D dla samochodów. Bez obaw, okulary nie będą potrzebne

Nowoczesny samochód, szczególnie ten pochodzący z segmentu premium, powinien zapewniać dopracowany system infotainment. Odpowiednio zaprojektowane oprogramowanie, które oferuje bogaty zestaw przydatnych funkcji, może bowiem pozytywnie wpłynąć na komfort jazdy. Wie o tym chociażby Bosch, który zamierza wnieść systemy operacyjne dla samochodów na nowy, wyższy poziom.

Jak słusznie zauważa Bosch, w samochodach przyszłości wyświetlacze będą odgrywać jeszcze większą rolę w interakcji między kierowcą i samochodem. W związku z tym, niemiecki producent zamierza zaprojektować i dostarczyć technologię, która wprowadzi 3D w kokpitach nowoczesnych aut.

Wnętrza samochodów wypełnią się obrazami 3D

Celem jest stworzenie wyświetlaczy 3D, montowanych przykładowo tuż za kierownicą lub na środku deski rozdzielczej, które będą w stanie wyświetlić obraz bez specjalnych okularów. Kierowca, a także pasażerowie, mają korzystać z nowych interfejsów 3D w jak najbardziej naturalny sposób.

Bosch pracuje nad ekranami 3D dla samochodów. Bez obaw, okulary nie będą potrzebne
(fot. Bosch)

Bosch wierzy, że wdrożenie technologii 3D pozwoli na szybsze wychwycenie ważnych informacji niż ma to miejsce w konwencjonalnych ekranach. Nie chodzi więc wyłącznie o rozrywkę i zwiększenie wizualnych wrażeń podczas korzystania z 3D, tak jak ma to miejsce w przypadku filmów. Dzięki 3D dostarczanie ostrzeżeń o korkach czy działaniu systemów wspomagających kierowcę ma być zauważalnie sprawniejsze i bardziej przejrzyste.

Obraz wyświetlany w 3D ma lepiej sprawdzić się również podczas parkowania. Bosch twierdzi, że całość może być bardziej „realistyczna”, umożliwiając kierowcy wcześniejsze i dokładniejsze zlokalizowanie przeszkód. Kierowca może również lepiej zrozumieć, ile miejsca zostało między samochodem, a ścianą.

Nie tylko 3D, ważne jest jeszcze sterowanie

Oczywiście sama technologia 3D nie wystarczy, aby systemy infotainment stały się bardziej przyjazne i przydatne dla kierowcy oraz pasażerów. Ważnym elementem jest również wprowadzanie informacji. Po pierwsze, coraz większą rolę będą odgrywać systemy sterowane głosowo. Koniec z komendami, których musimy nauczyć się na pamięć. Przyszłość ma należeć do asystentów głosowych, które bez większego trudu zrozumieją mowę naturalną.

Bosch pracuje nad ekranami 3D dla samochodów. Bez obaw, okulary nie będą potrzebne
(fot. Bosch)

Bez obaw, raczej nie znikną przyciski i bardziej konwencjonalne wprowadzanie danych. Jednakże, coraz częściej będziemy spotykać dotykowe wyświetlacze, a także wirtualne przyciski zamiast tych fizycznych. Mimo iż będziemy mieli do czynienia z elementami wyświetlanymi na ekranie, to mają one dostarczać informację zwrotną – np. odczuwalną wibrację i sygnał dźwiękowy, aby symulować wciśnięcie klasycznego przycisku.

Polecamy również:

BMW iDrive 7.0 – sprawdziłem, co oferuje najnowszy system operacyjny BMW

źródło: Bosch