Bootloader Asusa Transformer Prime zablokowany. Żegnajcie modyfikacje? (update) - Tabletowo.pl

Bootloader Asusa Transformer Prime zablokowany. Żegnajcie modyfikacje? (update)

Tabletowo.pl Bootloader Asusa Transformer Prime zablokowany. Żegnajcie modyfikacje? (update) Asus Nowości

Ah, ten Asus. Jego najnowszy tablet, Eee Pad Transformer Prime, zawitał do Polski kilka dni temu i sprawił, że wielu jego posiadaczy zaczęło rwać włosy z głowy, gdy zorientowali się, że ma on poważne problemy z działaniem nadajnika GPS. Wypuszczona przez producenta aktualizacja oprogramowania, pomimo najszczerszych chęci i zapewnień, nie naprawiła tych błędów, przez co Asus Transformer Prime może służyć jago nawigacja samochodowa zaledwie garstce wybranych, którym nadajnik GPS działa (albo mieszkają w miejscu, gdzie sygnał satelitów jest wyjątkowo silny).

Jeżeli uważacie problemy z GPS za poważne, wiedzcie, że to nie jedyny cios, jaki sprezentował Asus. Tablet Eee Pad Transformer Prime sprzedawany jest z zablokowanym i zakodowanym bootloaderem, który skutecznie uniemożliwia wszelkie modyfikacje oprogramowania urządzenia, a co za tym idzie – zwiększenie wydajności procesora lub zainstalowania przebudowanego systemu operacyjnego wyposażonego w lepszą optymalizację i szerszy wachlarz funkcji.

Decyzję o całkowitym zamknięciu bootloadera w produkowanych przez siebie urządzeniach podjął również koncern HTC (Flyer), który, pod wpływem głosu androidowej społeczności, opublikował narzędzie służące do znoszenia tych zabezpieczeń. Miejmy nadzieję, że Asus postąpi podobnie, choć wątpimy, aby zręczni programiści z forum XDA nie potrafili sobie poradzić z zablokowanym bootloaderem tabletu Transformer Prime. Niemniej jednak, każde zaoferowane przez nich rozwiązanie nie będzie oficjalne, a co za tym idzie – będzie naruszało często delikatne warunki gwarancji.

Co ciekawe, pojawiła się już nawet petycja w tej sprawie – znajdziecie ją tutaj.

AKTUALIZACJA 03.01.2012

Zarzuty przeciwko Transformerowi Prime nie mogły przejść bez echa. Asus opublikował oficjalną notatkę prasową, w której wyjaśnia kwestię zablokowanego bootloadera. Wynika z niej, że bootloader został zablokowany po to, by zagwarantować jak największą stabilność oraz najwyższą jakość wypożyczanych multimediów. Niemniej jednak, Asus doskonale zdaje sobie sprawę z zainteresowania modyfikacjami, dlatego tym, którzy się na to zdecydują, udostępni narzędzie, które pozwoli na odblokowanie bootloadera. Brawo, Asus.

via Engadget

Jeżeli znalazłeś literówkę w tekście, to daj nam o tym znać zaznaczając kursorem problematyczny wyraz, bądź zdanie i przyciśnij Shift + Enter lub kliknij tutaj. Możesz też zgłosić błąd pisząc na maila.

Komentarze

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona