BLIK
źródło: Polski Standard Płatności

BLIK bije rekordy popularności

Nie wystarczy, że nowy na rynku produkt będzie dobry. Bardzo ważnym elementem sukcesu jest powszechny dostęp do niego i tak właśnie jest w przypadku BLIKA, który dzięki stale rosnącej popularności bije kolejne rekordy popularności. Aktualnie jest to jeden z najczęściej wykorzystywanych systemów płatności w Polsce.

Jak podaje Polski Standard Płatności, w trzecim kwartale 2019 roku użytkownicy wykonali 56,6 mln transakcji BLIKIEM. Jednego dnia padł absolutny rekord – 841 tysięcy transakcji, podczas gdy średnio było ich 615 tysięcy dziennie. Niezmiennie BLIK najczęściej wykorzystywany jest jako metoda płatności w internecie – w okresie od lipca do września br. zapłacono w ten sposób 39,5 mln razy (blisko 70% całości; wzrost o 126% rok do roku). Jak możecie zobaczyć na załączonej niżej grafice, coraz popularniejsze stają się też wypłacanie/wpłacanie pieniędzy w bankomacie (6,8 mln), płacenie w sklepach stacjonarnych (6 mln; wzrost o 338% r/r) i przesyłanie pieniędzy na numer telefonu (4,3 mln; wzrost o 202% r/r). Ostatnią z usług udostępnia już osiem banków (Alior Bank, Bank Millennium, Credit Agricole, Getin Bank, ING Bank Śląski, mBank, PKO Bank Polski, Santander Bank Polska), a jeszcze w tym roku do tego grona dołączy kolejny.

Reklama
BLIK
Popularność BLIK w trzecim kwartale 2019, 2018 i 2017 roku (źródło: Polski Standard Płatności)

Polski Standard Płatności akcentuje również fakt, że w tym roku BLIK może się pochwalić już 35% udziałem w płatnościach w internecie (jest wykorzystywany częściej niż karty płatnicze), a do tego można nim płacić w 2/3 wszystkich terminali płatniczych w Polsce i jest dostępny w aż 95% bankomatów (ponad 20 tysięcy). PSP przypomniał też, że od przyszłego roku BLIK będzie obsługiwał technologię zbliżeniową w kraju i na całym świecie.

O tym, że BLIK jest prawdziwym hitem, świadczy również fakt, że w pierwszych trzech kwartałach 2019 roku użytkownicy wykonali w sumie 146 milionów transakcji – to o 11 milionów więcej niż łącznie w pierwszych czterech latach funkcjonowania systemu! Sukces ten jest zasługą dostępności BLIKA dla klientów aż 13 banków w Polsce. Oprócz już wspomnianych, w ich gronie znajdują się także Bank Pekao S.A, BNP Paribas, Inteligo, T-Mobile Usługi Finansowe i banki spółdzielcze zrzeszone w Spółdzielczej Grupie Bankowej.

Źródło: informacja prasowa