Biżuteria dla prawdziwych geeków - Dell robi pierścionki ze ze złota pozyskanego z komputerowych części 14

Biżuteria dla prawdziwych geeków – Dell robi pierścionki ze ze złota pozyskanego z komputerowych części

Najnowsza linia biżuterii pojawiła się chyba w ostatnim miejscu na świecie, w jakim człowiek szukałby porad jubilera – na targach CES 2018 w Las Vegas. Tam Dell zaprezentował kolekcję pierścionków, do których wykonania wykorzystano złoto pozyskane z recyklingu komputerowych płyt głównych. Czyż to nie romantyczne?

Dell nawiązał współpracę z aktorką zananą z serii filmów Zmierzch, Nikki Reed, oferując 14- i 18-karatowe złote pierścienie, kolczyki i spinki do mankietów. Firma nie ukrywa, że jest to tylko sposób na zwrócenie uwagi na działania firmy związane z recyklingiem, ale przynajmniej przyjmuje to dość nienachalną formę autoprezentacji i jest jednocześnie nieco zabawne, więc jak najbardziej jestem za takim podejściem.

Według EPA (amerykańska Agencja Ochrony Środowiska), tylko 12,5 procent e-odpadów jest poddawanych recyklingowi, co każdego roku skutkuje wyrzuceniem na wysypiska śmieci złota o wartości 60 milionów dolarów.

Biżuteria dla prawdziwych geeków - Dell robi pierścionki ze ze złota pozyskanego z komputerowych części 15
(zdj. Techcrunch)

Dell mówi, że dzięki zastosowaniu wydajnych procesów recyklingu, firma ma wystarczająco dużo tego surowca, by wykonać z niego coś interesującego. Producent nie chwali się więc ilością złota, jaką do tej pory udało się zgromadzić, a jego część powierzył firmie Reed, która wykonała z niego biżuterię. Już za 78 dolarów można kupić złoty pierścionek, zaś solidnie wyglądające spinki do mankietów to już wydatek rzędu 348 dolarów.

Podczas gdy Apple chwali się Adamem, robotem specjalizującym się w rozbieraniu starych iPhone’ów, Dell pozyskuje złoto na pierścionki, o których mogłaby zamarzyć niejedna panna zakręcona na punkcie wszystkiego, co technologiczne. Panowie, wiecie, co robić – targi CES kończą się jutro, więc radzę się śpieszyć.

 

źródło i zdjęcie tytułowe: Techcrunch