Na sklep Google Play wylały się puszki białej farby. Porównajmy nowy wygląd ze starym

Sklep Google Play, gromadzący aplikacje i treści przeznaczone dla użytkowników smartfonów z Androidem, przeszedł lekki lifting. Deweloperzy zaszaleli, zastępując biały, czysty interfejs sklepu jeszcze bardziej białym i czystym interfejsem sklepu.

O tym, że sklep Google Play czeka odświeżenie, jeszcze bardziej przybliżające go do wyglądu aplikacji budowanych zgodnie z zasadami Material Design, wiedzieliśmy od dawna. Testerzy mieli dostęp do nowszego wyglądu aplikacji już od ponad miesiąca, więc było tylko kwestią czasu, aż odpowiednia aktualizacja poprowadzi użytkowników Androida do nowej wersji Google Play.

Pierwsi użytkownicy mogą już cieszyć się zaktualizowaną szatą sklepu Google. Przyjrzyjmy się zatem najważniejszym zmianom.

Stary wygląd głównej strony sklepu złożony był z białych plansz na jasnoszarym tle. Teraz interfejs został spłaszczony i niemal wszystkie wyróżniające się wcześniej elementy – łącznie z charakterystyczną zieloną wstążką na górze ekranu – zostały wybielone. Najwygodniejszą zmianą jest to, że ikony kategorii przeniesiono na dół ekranu, dzięki czemu przełączanie się między nimi jest teraz łatwiejsze.

Widok bocznego menu też uległo wizualnemu wyszczupleniu. Choć już wcześniej nie sprawiało wrażenia jakiegoś ociężałego, to ikonki pozbawione szarego wypełnienia wydają się być kompletnie „wyslimowane”.

Podobny los spotkał widok gier i aplikacji. Lista nie jest poprzecinana liniami oddzielającymi kolejne programy od siebie. Osobne komunikaty także – wszystko prezentowane jest na jednolitej, białej planszy, z której umiarkowanie wybijają się zakładki na samej górze.

Widok wyszukiwania aplikacji niemal kompletnie się wybielił. Wszystko nie sprawia wrażenia jakiejś tasiemki na szarym tle, a bardziej przypomina czystą kartkę papieru z symbolicznie zaznaczonymi granicami między poszczególnymi sekcjami ekranu.

W starym sklepie Google Play widać było silne naleciałości z kolorystyki głównego ekranu. Zieleń była obecna w różnych odcieniach. W odświeżonej wersji pozostawiono zielone akcenty i wyrzucono spod nazwy znalezionej aplikacji tagi sugerujące kategorie.

Jak widać, zmiany występują w wersji sklepu Google Play oznaczanej numerem 15.1.24. Aktualizacja do tej wersji udostępniania jest w różnym tempie – ja swojej jeszcze nie dostałem, ale zrzuty ekranu od naszych czytelników potwierdzają, że przynajmniej niektórzy mogą cieszyć się nowym wyglądem jednej z najważniejszej aplikacji na Androida.

Co prawda wielu znacznie bardziej entuzjastycznie przyjęłoby ogłoszenie trybu ciemnego w sklepie Google Play, ale i na to przyjdzie czas. Najwyraźniej, żeby coś mogło stać się ciemne, musi najpierw być kompletnie wybielone.

 

źródło: własne
Dzięki Błażej za zrzuty ekranu nowego sklepu Google Play!