Geekbench 5
Geekbench 5 MacOS z włączonym dark mode (fot. Primate Labs)

Nowy Geekbench 5 od Primate Labs już dostępny do pobrania

AnTuTu i Geekbench są kopalnią wiedzy na temat nadchodzących nowości, lecz ich głównym celem jest testowanie wydajności urządzeń. Primate Labs ogłosiło dziś premierę najnowszego wydania swojego oprogramowania – Geekbench 5. Już można go pobrać.

Geekbench 5 – co nowego?

Jak informuje Primate Labs, Geekbench 5 „obejmuje nowe testy porównawcze, które modelują wyzwania, przed jakimi stoi system podczas uruchamiania najnowszych aplikacji”. W ich trakcie wykorzystywane są najnowocześniejsze technologie, takie jak uczenie maszynowe, rozszerzona rzeczywistość i fotografia obliczeniowa. Nowe oprogramowanie również dokładniej uwzględnia wpływ wydajności pamięci na wydajność procesora.

Geekbench 5 zawiera także nowe tryby wielowątkowych testów porównawczych, które pozwalają wątkom współpracować nad jednym problemem zamiast osobno nad różnymi problemami. Nowością jest też fakt, iż GPU Compute Benchmark wspiera od teraz również Vulkan (wraz z CUDA, Metal i OpenCL) oraz Dark Mode w macOS 10.14 (a do końca roku i w iOS 13).

Nie można także pominąć tego, że Geekbench 5 nie obsługuje 32-bitowych procesorów, a jedynie 64-bitowe. Primate Labs tłumaczy, że dzięki temu nowa wersja może przeprowadzić bardziej ambitne testy porównawcze z większymi zestawami danych i dłuższym czasem działania. Nie powinno to być jednak problemem, gdyż aktualnie większość nowych smartfonów ma takie układy (chociaż czasami zadebiutuje nowy sprzęt z 32-bitowym SoC, ale ich właściciele raczej nie będą testować ich wydajności).

Geekbench 5 – cennik

Jak informuje Primate Labs, Geekbench można już pobrać na Windows, macOS i Linux oraz iOS (w wersji standardowej, jak i Pro). Wydanie na Androida zostanie natomiast udostępnione jeszcze w tym tygodniu. Z okazji premiery Geekbench 5 przygotowało specjalną promocję, dzięki której oprogramowanie można kupić w niższej o połowę cenie:

  • Geekbench 5 Pro na Windows, macOS i Linux – 49,99 dolarów,
  • Geekbench 5 na Windows, macOS i Linux – 7,49 dolarów,
  • Geekbench 5 na macOS – 4,99 dolarów,
  • Geekbench 5 na Windows – 4,99 dolarów,
  • Geekbench 5 na Linux – 4,99 dolarów,
  • Geekbench 5 na iOS – za darmo,
  • Geekbench 5 Pro na iOS – 23,99 złotych.

Wszystkie ww. ceny dotyczą licencji dla jednego użytkownika. Wersje na iOS można pobrać z App Store, natomiast na pozostałe systemy operacyjne ze sklepu Primate Labs.

Źródło: Primate Labs