Autonomiczne pojazdy Waymo robią dziennie ponad 40 tysięcy kilometrów

Prawdopodobnie kojarzycie Waymo, czyli firmę zajmującą się badaniami nad autonomicznymi pojazdami, która działa pod skrzydłami Alphabet Inc., czyli – co za tym idzie – Google. Korporacja pochwaliła się liczbami dotyczącymi kilometrów przejechanych przez testowane pojazdy i trzeba przyznać, że jest tego naprawdę dużo.

Nietrudno zauważyć, że Waymo rozwija się całkiem prężnie. Pod koniec ubiegłego roku informowaliśmy Was, że firma wypuściła w świat swoją pierwsza autonomiczną taksówkę, a już teraz może się ona pochwalić aż ośmioma milionami mil przejechanymi przez testowane pojazdy. Nie obyło się co prawda bez wpadek, ale to wciąż naprawdę imponujący wynik.

Reklama

„Przebiegiem” pochwalił się na Twitterze CEO firmy, John Krafcik. Zaznacza tam również, że oprócz ośmiu milionów mil na prawdziwych drogach (to „zaledwie” jakieś 12.874.752 kilometrów), firma przeprowadziła symulacje liczące sobie ponad pięć miliardów mil, a więc samochody przejechały w wirtualnych rzeczywistości nieco ponad osiem miliardów kilometrów! Warto zanalizować sobie powyższy wykres, który obrazuje wręcz logarytmiczny przyrost kilometrów przejeżdżanych przez testowane samochody – za to firmie należą się wielkie brawa.

Takie statystyki w ujęciu ogólnym dają również na ciekawe liczby w kontekście jednego dnia. Autonomiczna flota Waymo pokonuje dziennie jakieś dwadzieścia pięć tysięcy mil, co przekłada się na – tytułowe zresztą – czterdzieści tysięcy kilometrów z kawałkiem.

Kamień milowy, jakim pochwaliła się firma, niewątpliwie powinien dać nam do myślenia, że autonomiczne samochody zbliżają się do nas dwudziestopięciotysięcznomilowymi krokami. Biorąc pod uwagę wspomniane już taksówki z listopada ubiegłego roku, wygląda na to, że Waymo planuje skupić się na rynku transportu, a więc możemy podejrzewać, że pojawienie się całkowicie autonomicznej floty w niektórych miastach jest już kwestią dni – podobno usługi mają wystartować już w tym roku.

Nie pozostaje nam nic innego jak oczekiwanie na przyszłość, przed którą się już chyba nie uchronimy. Trudno wymyślić technologię, która spodoba się wszystkim, jednak trudno nie ukrywać, że ta jest obarczona wyjątkowo mieszanymi uczuciami jeżeli chodzi o społeczeństwo. Ale z drugiej strony, mało który kierowca ma taki staż, jak autonomiczny system Waymo ;).

źródło: TechCrunch