Reklama

Gdy emocje już opadną… Asus Zenfone 2 – rozwiewamy wątpliwości odnośnie różnych wariantów modelu (aktualizacja: wideo z CES)

Pod względem mobilnych nowości targi CES 2015 zdominował Asus i mówię to z całą stanowczością i bez żadnego zawahania. Tajwański koncern zaprezentował trzy bardzo ciekawe hybrydy z serii Chi, ale i dwa smartfony, obok których naprawdę trudno przejść obojętnie: Zenfone Zoom i Zenfone 2. Ten drugi wzbudził dużo więcej emocji głównie ze względu na jego bardzo niską cenę – 199 dolarów. Pojawiło się jednak wiele wątpliwości i pytań bez odpowiedzi… W tym wpisie postaram się rozwiać wszelkie wątpliwości odnośnie tego produktu.

Reklama

Oczywiście odpowiedzi na niniejsze pytania nie zostały przeze mnie wymyślone, a udzielił mi ich polski oddział Asusa.

Zenfone 2 – ile będzie wariantów urządzenia?

Tajwańskie źródło (Sogi.com.tw) jakiś czas po premierze Zenfona 2 opublikowało poniższą tabelę:

zenfone2-tajwan-sogitw

Nie każę Wam rozszyfrowywać tajwańskich znaczków, bo mało kto zna ten, skądinąd ciekawy, język. Sprawne oko od razu wychwyci, że według Sogi na rynek mają trafić dwa warianty Zenfona 2: ZE551ML i ZE550ML, które będą się różniły od siebie pamięcią RAM, pamięcią wewnętrzną i… rozdzielczością ekranu (Full HD vs HD). Każdy z wariantów miałby być dostępny w trzech różnych wersjach pamięci (16-32-64 lub 8-16-32 GB) i RAM (2-4 lub 1- 2GB).W związku z tym pojawiło się pytanie czy kwota wspomniana na konferencji (pamiętne 199 dolarów) to koszt modelu ZE551ML czy ZE550ML. Najpierw jednak postanowiłam dowiedzieć się czy dane z powyższej tabeli są prawdziwe.

Oto jaką otrzymałam odpowiedź:

Asus Zenfone 2 ZE551ML:
– ekran Full HD,
– procesor do 2,3GHz,
– do 4GB RAM,
(czyli tak, jak informowałam wcześniej: Intel Atom Z3560 1,8GHz z 2GB RAM lub Z3580 2,3GHz z 4GB RAM)
– wykończenie metaliczne.

Asus Zenfone 2 ZE550ML:
– ekran HD,
– procesor do 1,8GHz,
– do 2GB RAM,
– bardziej klasyczne tylne panele (biorąc jednak pod uwagę, że wymiary obu modeli są identyczne, najprawdopodobniej będzie można dokupić sobie „lepszy” panel)

Czyli wszystko się zgadza.

zenfone2-stoisko-ces2015

199 dolarów – która wersja będzie tyle kosztowała?

Co do tego, że na konferencji była mowa o najtańszej wersji prezentowanego produktu, chyba nikt nie miał wątpliwości. Te pojawiły się jednak dopiero, gdy dowiedzieliśmy się, że będzie istniała okrojona wersja Zenfona 2 – ZE550ML. Co więcej, według wspomnianego źródła, na 199 dolarów wyceniona została wersje ZE550ML, czyli z ekranem HD, co zdecydowanie może wzbudzać nasze obawy. Między innymi dlatego postanowiłam wyciągnąć informacje na ten temat bezpośrednio od Asusa.

I tak, dowiedziałam się, że za 199 dolarów otrzymamy Asusa Zenfone 2 ZE551ML z ekranem Full HD, 16GB pamięci, 2GB pamięci RAM i, wiele wskazuje na to, że Intel Atom Z3560 1,8GHz. Oczywiście będzie tu dual SIM i LTE. Odnośnie cen wersji z ekranem HD nie mam żadnych informacji, ale logika podpowiada, że będzie jeszcze niższa.

Cena ZE551ML w wersji z 4GB RAM i Atomem Z3580 nie została ujawniona. Podobnie jak wariantów z różną ilością pamięci wewnętrznej.

asus-zenfone2-ze-551ml-parametry

Zenfone 2 w Polsce – kiedy w i jakiej cenie?

Tego już niestety od Asus Polska nie udało mi się wyciągnąć ;)

Mam wielką, ale to wielką nadzieję, że tym razem nie będziemy musieli czekać do września na premierę urządzenia, jak miało to miejsce w przypadku pierwszej generacji Zenfonów (4, 55 dual SIM i 6). Warto przy tym zauważyć, że dostępność nowej generacji urządzenia w dużej mierze zależy od… poziomu zapasu magazynowego poprzedniej. Do tego dochodzi nakład urządzeń, który ma zostać wyprodukowany w najbliższym czasie (niestety, tej liczby nie znamy) i zapotrzebowanie rodzimego, tj. tajwańskiego rynku, bo to właśnie tam sprzedaż Zenfona 2 się rozpocznie (warto przypomnieć, że pierwsza generacja rozeszła się jak świeże bułeczki, dlatego – między innymi w Polsce – trzeba było na nie poczekać kilka miesięcy). Nie wiadomo również czy w Polsce zadebiutuje wyłącznie ZE551ML czy będzie można kupić również ZE550ML.

Cena? Na chwilę obecną trudno prorokować, jednak – jak już wspominałam w komentarzach pod wpisem umieszczonym jeszcze podczas trwania konferencji, spodziewam się kwoty 899 złotych (lub zbliżonej). W takiej cenie sprzedawany był Zenfone 6 w momencie premiery w Polsce (aczkolwiek kilka miesięcy po światowej premierze), który wyceniony był w Stanach właśnie na 199 dolarów.

Pożyjemy, zobaczymy. Tymczasem nie pozostaje nam nic innego, jak uzbroić się w cierpliwość i poczekać do marca, bo dopiero wtedy urządzenie ma trafić do sprzedaży.

Jeśli macie jakieś pytania odnośnie Zenfona 2 – śmiało, postaram się na nie odpowiedzieć w miarę możliwości.

Aktualizacja:

Mamy wideo ze stoiska Asusa z CES 2015!