Asus ZenBook 2020
fot. Asus

Nowe ZenBooki: notebooki niemal kompletne

Podczas krótkiej wideokonferencji firma Asus zaprezentowała najnowsze modele z ultramobilnej serii ZenBook. Zaskakują niemal kompletną specyfikacją z jednym, ale potężnym brakiem.

ASUS ZenBook 13 i 14: potężna specyfikacja w jeszcze cieńszej obudowie

Kluczowym atutem tegorocznych ZenBooków, podobnie jak w przypadku poprzednich generacji, mają być ich niezwykle kompaktowe wymiary. Producent chwali się, że w tym aspekcie poczyniono spore postępy, a najnowsze konstrukcje są cieńsze o 3-4 mm od poprzedniej generacji (ich wysokość po złożeniu to zaledwie 13,9 mm). Imponująca jest również niewielka waga komputerów: odpowiednio 1,07 kg (model trzynastocalowy) i 1,13 kg (czternastocalowy).

Asus ZenBook 2020
fot. Asus

W tak kompaktowej obudowie, inżynierowie Asusa zmieścili topowe układy z najnowszych serii dedykowanych notebookom, zarówno produkcji Intela jak i AMD. Rzut okiem na specyfikację techniczną topowych wersji nowych modeli mówi sam za siebie:

ModelAsus ZenBook 13 (UX325), Asus ZenBook 14 (UX425)Asus ZenBook 14 (UM425)
Dostępne rozmiary13 i 14 cali14 cali
ProcesorIntel Core i7 1065G7AMD Ryzen 7 4700U
Karta graficznaZintegrowana, Intel Iris PlusZintegrowana, AMD Radeon
Pamięć RAM32 GB 3200 MHz LPDDR4X16 GB 3733 MHz LPDDR4X
Dysk SSD2 TB PCIe 3.01 TB PCIe 3.0
Zabezpieczenie biometryczneKamera z czujnikiem podczerwieni kompatybilnym z Windows HelloKamera z czujnikiem podczerwieni kompatybilnym z Windows Hello
TouchPadNumberPad 2.0NumberPad 2.0
Łączność bezprzewodowaWiFi 6 + Bluetooth 5.0WiFi 6 + Bluetooth 5.0
Bateria4 cele, 67 Wh4 cele, 67 Wh
Porty2x Thunderbolt 3, 1x USB 3.2, 1x HDMI, 1x microSD2x USB-C 3.2, 1x USB 3.2, 1x HDMI, 1x microSD

Ze specyfikacji wynika, że to opcja wyposażona w procesor Intela będzie tą wiodącą. Występuje w dwóch rozmiarach, a w konfiguracji maksymalnej zaoferuje więcej pamięci RAM oraz bardziej pojemny dysk. Jako, że Thunderbolt jest rozwiązaniem Intela, nie znajdziemy go w komputerach napędzanych procesorami AMD.

Asus ZenBook 2020
fot. Asus

Porty: imponująco, z jednym ale WIELKIM nieporozumieniem

Asus szumnie reklamuje nowe ZenBooki jako najcieńsze komputery wyposażone w kompletny zestaw portów. Znajdziemy tutaj pełnowymiarowe gniazdo USB, pełnowymiarowe HDMI czy czytnik kart pamięci. Spójrzmy na grafikę:

Asus ZenBook 2020
fot. Asus

Wygląda kompletnie, prawda? Niby tak, ale jednak czegoś tu brakuje. Zgadnijcie…

Brawo! Najnowsze laptopy Asus ZenBook NIE MAJĄ WYJŚCIA SŁUCHAWKOWEGO.

Asus: Zaprezentujmy ultramobilne notebooki, w których zmieścimy wszystkie potrzebne porty w ich pełnowymiarowych wersjach.

Też Asus: Zróbmy to kosztem mini jacka.

Logiczne, prawda?

Asus ZenBook 2020
fot. Asus

Prowadzący w imieniu Asusa wideokonferencję poinformował, że decyzja o usunięciu wyjścia słuchawkowego podyktowana była tym, że… nie zmieściło się w tak cienkiej obudowie. Skoro tak, to czy ślepe podążanie za wyprodukowaniem jak najcieńszego komputera było uzasadnione? Śmiem wątpić.

Na pocieszenie, w zestawie z komputerem znajdzie się znana ze smartfonów przejściówka z USB-C na mini jack. Niestety, wygląda na to, że jest to przejściówka aktywna, z wbudowanym przetwornikiem cyfrowo-analogowym, dlatego lepiej jej nie zgubić…

Asus ZenBook 2020
fot. Asus

To, co w ZenBookach charakterystyczne

W najnowszych ZenBookach firmy Asus znajdziemy wszystko to, z czego w ostatnich latach słynęła seria: bardzo kompaktowe wymiary, a w nich jedne z najlepszych dostępnych podzespołów. Będzie też bardzo duża bateria, która zgodnie z zapowiedziami powinna starczyć na przeszło 20 godzin pracy z dala od ładowarki. Gdy tej zabraknie, komputer naładujemy z powerbanku wspierającego standard USB Power Delivery a nawet z mocniejszych ładowarek do smartfonów.

Asus ZenBook 2020
fot. Asus

Nowe komputery Asus ZenBook pojawią się w sprzedaży na przełomie lipca i sierpnia, wtedy również poznamy ich ceny oraz pozostałe warianty ze słabszymi podzespołami.