iPhone XR
iPhone XR (fot. Miłosz Starzewski/Tabletowo.pl)

Apple zwiększy produkcję iPhone’ów, aby wypełnić lukę, jaką zostawi Huawei

Problemy jednego producenta są szczęściem drugiego – no chyba, że tym drugim jest Samsung. Apple podobno nie zamierza biernie się przyglądać, jak Huawei przez nałożone przez Stany Zjednoczone sankcje traci udziały w segmencie smartfonów. Koncern zwiększy produkcję iPhone’ów, aby częściowo wypełnić lukę pozostawioną przez chińskie przedsiębiorstwo.

Pozycja Huawei w Chinach raczej nie jest zagrożona, ponieważ tamtejszy rynek rządzi się nieco innymi prawami. Przez konflikt ze Stanami Zjednoczonymi producent spodziewa się w tym roku jednak sprzedać poza swoją ojczyzną od 40 do nawet 60 milionów smartfonów mniej. To ogromne liczby i jednocześnie szansa dla konkurencji.

Reklama

Apple podobno odebrało to jako dobry moment na poprawienie wyników sprzedaży. Analitycy z banku Cowen spodziewają się, że do końca drugiego kwartału 2019 roku koncern z Cupertino wyprodukuje nawet 40 milionów iPhone’ów, podczas gdy do tej pory prognozowali nie więcej niż 39 milionów.

Może wydawać się, że jeden milion to niewielka różnica, ale dla Amerykanów będzie miała ona duże znaczenie. Tym bardziej, że aż 75% całej produkcji mają stanowić najnowsze (i najdroższe) iPhone’y XS, XS Max i XR, a tylko pozostałe 25% modele z serii iPhone 8 i iPhone 7.

Dla Apple może to być ostatnia szansa, aby zwiększyć sprzedaż, ponieważ Stany Zjednoczone rozważają wprowadzenie bardzo wysokich ceł na produkty sprowadzane z Chin – a to właśnie w tym kraju produkowana jest ogromna większość iPhone’ów. Teoretycznie producent mógłby podnieść ceny swoich smartfonów, ale jest raczej mało prawdopodobne, aby się na to zdecydował – raczej będzie musiał pogodzić się ze znacznym spadkiem przychodów. Szczególnie że ewentualne cła dotkną także wszystkie inne urządzenia z jego oferty.

Na wojnie handlowej pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Chinami traci nie tylko Huawei – jej skutki mogą odczuć także Apple oraz Google, a także mnóstwo innych producentów. Powiązania pomiędzy tymi dwoma krajami są bowiem bardzo rozległe i jeśli kraje się nie dogadają, to w ostateczności przedsiębiorstwa zrekompensują sobie straty finansowe sięgając do portfeli klientów…

Samsung żąda odszkodowania od Apple, bo iPhone’y sprzedają się poniżej oczekiwań

Samsung żąda odszkodowania od Apple, bo iPhone’y sprzedają się poniżej oczekiwań

*Na zdjęciu tytułowym iPhone XR (pod linkiem znajdziecie jego recenzję przygotowaną przez Miłosza)

Źródło: AppleInsider