Apple Watch 6 Hermès ma ładowarkę w zestawie. To co z tą ekologią?

Ostatnimi czasy Apple coraz bardziej skupia się na ekologii, a dowodem na to ma być… brak ładowarek w zestawach sprzedażowych Apple Watch series 6. Cóż, reguła ta nie dotyczy Apple Watch 6 Hermès – najdroższa konfiguracja smartwatcha ekologią się nie przejmuje.

Reklama

Apple Watch bez zasilacza w zestawie

Wczoraj miała miejsce premiera najnowszego smartwatcha prosto z Cupertino – Apple Watch series 6. Potwierdziły się przypuszczenia odnośnie tego, że Apple zrezygnuje z dołączania ładowarek do zestawów sprzedażowych.

Apple Watch 6 Hermès

Taki ruch gigant z Cupertino uzasadnia dbałością o środowisko – do 2030 roku Apple chce zerwać ze śladem węglowym. Pomijając fakt, że mnożenie kolejnych ładowarek to rzeczywiście potężne pokłady wytwarzanych elektrośmieci.

Jeśli zdecydujecie się na któryś z inteligentnych zegarków, to pod obrazkiem ukazującym zawartość pudełka znajdzie się budujący dopisek.

Żeby jeszcze lepiej chronić środowisko naturalne, Apple Watch Series 6, Apple Watch SE, Apple Watch Series 3 i Apple Watch Nike są sprzedawane bez zasilacza. Korzystaj z tego, który już masz, albo dodaj nowy do zestawu, zanim przejdziesz do kasy.

Ekologia nie dotyczy Apple Watch 6 Hermès

Bez względu na to czy taki stan rzeczy nam się podoba, czy nie całość wydaje się być dosyć spójna, prawda? Nie wiem jak wy, ale ja rzeczywiście w domu mam trochę ładowarek z różnych sprzętów i kolejna – a już zwłaszcza pięciowatowa – nie jest mi potrzebna. Pomijam zresztą fakt korzystania z listwy zasilającej z wbudowanymi gniazdami USB – samych zasilaczy i tak mam sporo.

Rzecz w tym, że – jak zauważył portal Apple Insider – ta ekologiczna narracja nie dotyczy eksluzywnego wariantu Apple Watch 6 Hermès. Ten jest co prawda niedostępny w Polsce, ale na stronie producenta bez problemu można odnaleźć jego konfigurację wraz z zestawem sprzedażowym.

Okazuje się jednak, że od ekologicznych zasad i wartości są odstępstwa. Wystarczy tylko odpowiednio zapłacić – co najmniej 1249 dolarów. Oczywiście, że zestawów Apple Watch 6 Hermès sprzeda się znacznie mniej niż podstawowych Apple Watch 6. Wiadomym jest też, że producent chce skusić klienta do ekskluzywnego produktu i niejako uzasadnić wyższą cenę.

Trudno jednak nadal wierzyć w narrację, że chodzi wyłącznie o środowisko, a nie o sytuację win-win. W końcu brak ładowarek w zestawie to nie tylko ekologia, ale również spora oszczędność dla producenta i potencjalny zysk w razie dodatkowych zakupów.

[Aktualizacja, 24. września 2020]

Jak donosi portal Apple Insider, zestaw sprzedażowy Apple Watch 6 Hermès przestał obejmować ładowarkę, a pod zdjęciem obrazującym zawartość pudełka (oczywiście bez 5 W zasilacza) pojawił się ten sam napis, co wszystkimi innymi zegarkami. Powyżej jest on przytoczony w języku polskim, a tak brzmi w „oryginale”:

As part of our efforts to reach our environmental goals, Apple Watch does not include a power adapter. Please use your existing power adapter or add a new one before you check out.