(fot. Tabletowo.pl)

Apple ograniczy dostęp do danych w tle dla Messengera i WhatsAppa w iOS

Sposób, w jaki działają funkcje połączeń głosowych przez internet w Messengerze i WhatsAppie nie do końca podoba się Apple. Do tego stopnia, że ze względów bezpieczeństwa firma ta zamierza ograniczyć ich działanie w tle systemu iOS.

Obecnie komunikatory internetowe mogą zbierać dane dotyczące połączenia internetowego nawet jeśli aktualnie nie prowadzona jest żadna rozmowa lub wysyłana wiadomość. W przyszłości Apple będzie otwierać dostęp do danych w tle tylko na potrzeby połączeń VoIP, i do niczego więcej.

Reklama

Zmiana ta może mieć duży wpływ na aplikacje do wysyłania wiadomości, takie jak Facebook Messenger i WhatsApp. Oba te programy używają narzędzi programistycznych Apple, by obchodzić niektóre ograniczenia systemu iOS, dzięki czemu aplikacje te mogą uruchamiać różne funkcje w tle, nawet gdy nie są aktywnie użytkowane. Na przykład WhatsApp, zgodnie z raportem The Information, używał tych opcji „na zapleczu” do implementacji szyfrowania end-to-end. Z podobnej furtki korzystały dotąd także Snapchat i WeChat – polegali na zestawie funkcji udostępnianych technologii VoIP, ale aplikacje wykorzystywały je do celów innych niż połączenia głosowe.

Zmiana, którą Apple ogłosiło na konferencji WWDC 2019, ale bez poświęcania jej „zbędnej” uwagi, jest częścią polityki nacisku firmy na Facebooka i inne usługi, które zarabiają na gromadzeniu danych. Z drugiej strony – społecznościowy serwis Marka Zuckerberga twierdzi, że nigdy nie używał wspomnianego interfejsu API do gromadzenia danych. Jak przekazał rzecznik Facebooka, „używamy PushKit VoIP API, aby zapewnić światowej klasy, prywatne funkcje przesyłania wiadomości, a nie w celu gromadzenia danych”.

Niezależnie od tego, jak wykorzystywane są opcje działania aplikacji społecznościowych w tle procesów systemowych, Apple jest gotowe aktywnie działać zgodnie z wewnętrznym kodeksem moralności cyfrowej, nawet jeśli skutkowałoby to nasileniem sporów z rywalami z Doliny Krzemowej. Na przykład iOS 13 będzie miał nową funkcję Zaloguj się za pomocą Apple, która pozwoli użytkownikom zalogować się do aplikacji i usług bez ujawniania adresu e-mail. Jest bezpośrednim konkurentem dla przycisku Zaloguj się za pomocą Facebooka, który od lat zaśmieca sieć i pozwala Facebookowi gromadzić informacje, do których usług zewnętrznych logują się jego użytkownicy.

Programiści mają czas do kwietnia 2020 roku, by zmienić sposób korzystania z interfejsu VoIP i dostosować się do nowych ograniczeń Apple.

 

źródło: The Information przez The Verge