Apple pozostaje najbardziej wartościową firmą na świecie

Z ceną za jedną akcję firmy wynoszącą 143,80$, Apple ustanowiło wczoraj rekord zamknięcia giełdy. To najlepszy wynik giganta technologicznego od czerwca 2014 roku. Jednocześnie Apple stało się najwyżej wycenianą firmą, która nadal działa, w historii notowań.

W tej chwili Apple wyceniane jest na 754 mld dolarów. Dla porównania, Alphabet, firma-matka Google, wyceniana jest na 658 miliardów dolarów, zaś szacunkowa wartość Microsoftu to 505 miliardów dolarów.

Odkąd iPhone został wprowadzony do sprzedaży 29 czerwca 2007 roku, akcje Apple wzrosły o 763%. Od momentu premiery pierwszego iPada 3 kwietnia 2010 roku, jabłkowe papiery giełdowe zyskały na wartości o 346%. Kolejnym ważnym momentem w finansowej historii firmy był 5 października 2011 roku, kiedy to zmarł Steve Jobs. Od tego dnia do chwili obecnej akcje giganta, którego twarzą jest Tim Cook, skoczyły do góry o 166%.

Dla tych którzy lubią bujać w obłokach:

gdyby ktoś z Was nabył 12 grudnia 1980 roku, czyli odkąd Apple notowane jest na giełdzie, około 120 akcji za jakieś 4200 dolarów, to dziś byłby milionerem.

Oczywiście, trzeba by było jakoś zacisnąć zęby i przetrwać chude lata za czasów Johna Sculley’a, ale firma zaczęła rozkwitać po powrocie Jobsa. Sukces takich produktów jak iMac, iPod, iPhone, iPad i Apple Watch uczyniły z Apple firmę, jaką jest dzisiaj – a jest najbardziej wartościową marką na świecie.

źródło: Yahoo Financial przez PhoneArena, AppAdvice