Apple radzi: nie zasłaniaj kamerki w MacBooku

Na stronie pomocy technicznej dla komputerów serii MacBook, firma Apple opublikowała zalecenie dotyczące korzystania z osłon na wbudowaną kamerkę. Choć jego treść może wydawać się kontrowersyjna, z pewnością nie brak jej słuszności.

Dla ochrony prywatności

Kilka lat temu, w internecie, masowo pojawiały się informacje o złośliwym oprogramowaniu, rejestrującym obraz przy pomocy kamerki wbudowanej w laptopa. Użytkownicy przenośnych komputerów nie zlekceważyli ostrzeżeń, dlatego wielu z nich zdecydowała się na fizyczne zasłonięcie kamery, często przy pomocy naklejek czy nieprzezroczystej taśmy.

Wraz z rosnącym zapotrzebowaniem, w ofercie producentów akcesoriów do laptopów pojawiły się dedykowane zasłony, pozwalające kontrolować to, co widzi kamera, bez konieczności każdorazowego odklejania i przyklejania naklejki czy taśmy. Na korzystanie z nich zdecydowali się również posiadacze MacBooków.

Zasłona kamery laptopa fot. 3mk
Zasłona kamery laptopa fot. 3mk

Pęknięcia to nie przypadek

Z biegiem czasu, na forach internetowych poświęconych komputerom produkowanym przez Apple, pojawiły się zdjęcia laptopów z pękniętymi wyświetlaczami, najczęściej w okolicy zasłony na przednią kamerę. Problem dotyczył, w szczególności, posiadaczy MacBooka Pro z ekranem o przekątnej 16 cali, czyli jednego z najdroższych komputerów dostępnych w ofercie amerykańskiej marki.

MacBook pęknięty ekran
fot. via MacRumors

Pojawiły się spekulacje, jakoby stosowanie osłon na kamerkę powodowało pękanie wyświetlaczy. Firma Apple właśnie je potwierdziła.

Masz MacBooka? Nie zasłaniaj kamerki! Są inne sposoby

Zgodnie z wytycznymi opublikowanymi przez Apple, używanie fizycznych zasłon kamery internetowej, z uwagi na stosowanie bardzo cienkich ramek oraz fakt, że w konstrukcji laptopa nie przewidziano miejsca na jakiekolwiek dodatkowe elementy, istotnie może powodować pękanie wyświetlaczy.

W praktyce oznacza to, że użytkownicy komputerów MacBook, MacBook Air oraz MacBook Pro, którzy obecnie korzystają z fizycznych osłon kamery, powinni je jak najszybciej zdemontować.

Apple podkreśla również, że stosowanie wszelkiego rodzaju zasłon może wpływać na nieprawidłową pracę komputera – przy zasłoniętej kamerce funkcja True Tone oraz regulacja jasności wyświetlacza w zależności od warunków w otoczeniu użytkownika nie będą działać poprawnie.

Zamiast stosowania zasłon, firma z Cupertino radzi posiadaczom MacBooków uważne obserwowanie, czy umieszczona obok kamery kontrolka, sygnalizująca jej włączenie, świeci się. Skutecznym rozwiązaniem może być również odebranie dostępu do obrazu z kamery internetowej poszczególnym programom, możliwe z poziomu ustawień systemowych.

Kontrolka włączonej kamery w laptopie MacBook Air fot. Apple
Kontrolka włączonej kamery w laptopie MacBook Air fot. Apple

Gdy stosowanie osłony jest obowiązkowe

Producent komputerów Apple MacBook, publikując omawiane wytyczne, przewidział również sytuację, w której stosowanie osłon kamery nakazywane jest, na przykład, przez politykę bezpieczeństwa w danej instytucji. W takim przypadku należy pamiętać o tym, by stosowana zasłona nie była grubsza niż 0,1 mm oraz, po demontażu, nie pozostawiała resztek kleju.

Komputery oferowane przez Apple to jedne z najdroższych urządzeń na rynku. Ewentualna wymiana wyświetlacza może narazić ich posiadaczy na spore koszty, dlatego, by uniknąć zbędnych wydatków, lepiej zastosować się do rad producenta.