Mac Pro 2019 – mocarz, któremu nie brakuje luzu

Dla użytkowników Maca Pro, konferencja WWDC 2019 w końcu przyniosła tak długo wyczekiwaną premierę. Koncern z Cupertino postanowił, po wielu latach, odświeżyć swój najbardziej topowy, bezkompromisowy model komputera. O ile w zakresie wydajności żartów nie ma – to prawdziwe monstrum dedykowane profesjonalistom, o tyle w kwestii wyglądu… cóż, designerzy Apple musieli pobierać lekcje luzu u afroamerykańskich raperów :).

Poprzedni Mac Pro nazywany był pogardliwie koszem na śmieci, w porywach doniczką, czego o nowej wersji w żadnym wypadku nie można powiedzieć. Tak się składa, że już od wielu lat jestem szczęśliwym posiadaczem wczesnego DevKitu tego komputera. Projekt był tak pieczołowicie chroniony, że z konieczności musiałem schować go w kuchni mojej małżonki. Niestety Apple nie dołączyło instrukcji obsługi, dlatego przez lata znalazł dość niefortunne zastosowanie (choć mające bardzo wiele wspólnego z jabłkami, zwłaszcza McIntosh), mea culpa. Obecnie wygląda następująco:

Apple Mac Pro 2019 DevKit fot. własne

Specyfikacja Mac Pro 2019

Koniec śmieszków. Powiedzieć, że to potężny komputer to nic nie powiedzieć. Niech dane przemówią:

  • Procesor: Intel Xeon W w wersji 8, 12, 16, 24 i 28-rdzeniowej;
  • Pamięć RAM: 12 slotów zapewniających obsługę do 1,5 TB RAM DDR4 ECC;
  • Karty graficzne: dwa moduły MPX pozwalające na instalację łącznie czterech kart graficznych AMD. Do wyboru: Radeon Pro 580X, Radeon Pro Vega II, Radeon Pro Vega II Duo;
  • Zasilacz: ciągła moc maksymalna 1280W dla napięcia 220-240V;
  • Złącza PCI Express: 2 moduły MPX lub 4 karty graficzne + 3 pełnej długości sloty PCI-E v3 + 1 PCI-E v4 zajęty przez kartę Apple I/o;
  • Dedykowana karta do obsługi Afterburner ProRes i ProRes RAW pozwalająca na odtwarzanie na raz 3 strumieni w rozdzielczości 8K lub 12 w 4K;
  • Pamięć: dyski SSD o pojemności do 4 TB z szyfrowaniem wykorzystującym chip Apple T2;
  • Dostępne złącza (tylny panel): 2x USB-A 3.0, 2x Thunderbolt, 2x 10 Gb Ethernet;
  • Dostępne złącza (przedni panel): 2x Thunderbolt, mini jack;
  • Złącza bezprzewodowe: WiFi w standardzie ac, Bluetooth 5.0.
Mac Pro 2019 fot. Apple

Zastosowanie

Tak skonfigurowany komputer zapewni dość mocy obliczeniowej każdemu, kto wykorzystuje sprzęt do zadań specjalnych, w szczególności powiązanych z wykonywaniem wyjątkowo pamięciożernych obliczeń czy pracą kreatywną. Można się zatem spodziewać, że ozdobi biurka w pierwszej kolejności naukowców, animatorów 3D oraz producentów filmowych i muzycznych. Warto dodać, że w przeciwieństwie do poprzedniego Maca Pro, ten ma umożliwiać znaczne większą personalizację przez samego użytkownika – głównie za sprawą swobodnego dostępu do gniazd PCI-E oraz pamięci RAM.

 

Apple Afterburner

To rozwiązanie dedykowane producentom filmów, którzy wykorzystują w swojej pracy symultaniczne odtwarzanie wielu ścieżek o bardzo wysokiej rozdzielczości. Jej zastosowanie, po implementacji w odpowiednich programach, umożliwi znaczący wzrost wydajności i stabilności pracy na wymagających materiałach video.

Wykonanie i zawartość opakowania

Obudowa Maca Pro została wykonana z najwyższej jakości stali i aluminium po to, by zapewnić optymalne warunki termiczne wewnątrz, odpowiednią sztywność oraz rozsądny ciężar, dzięki czemu urządzenie będzie łatwe w transporcie. Nabywca Maca Pro w pakiecie z urządzeniem otrzyma, poza samym komputerem, klawiaturę Magic Keyboard z częścią numeryczną, myszkę Magic Mouse 2, kabel USB-C – Lightning oraz kabel zasilający.

Cena i data wprowadzenia na rynek

Mac Pro zadebiutuje na półkach sklepowych jesienią. Cena, jaką Apple zażyczyło sobie za wersję podstawową to 5999 dolarów. Dla osób, które naprawdę potrzebują komputera o takiej wydajności, będzie to jednak ledwie zauważalny wydatek.

Planującym zakup tego komputera do zastosowań domowych pragnę przypomnieć, że procesory Intel Xeon oraz karty AMD Radeon Pro to rozwiązania dostosowane do użytku profesjonalnego, pozbawione wsparcia dla wielu technologii wykorzystywanych do pracy i zabawy w warunkach domowych. W dalszym ciągu, nawet po instalacji Windowsa, ten sprzęt nie będzie nadawał się do gier, a wydajność znanych z Macbooków rozwiązań, takich jak Final Cut Pro X będzie zauważalnie niższa w stosunku do np. iMaca 5K.

PS. Jeśli w tym momencie zastanawiasz się, czy to sprzęt dla Ciebie, jeśli pojawił się choć cień wątpliwości, jeśli zawahałeś się w momencie poznania ceny, to gwarantuję: to nie jest sprzęt dla Ciebie.

Źródło: Apple