Tani iPhone XR może zdrożeć o 160 dolarów. Wszystko przez wojnę handlową

Wojna handlowa pomiędzy dwoma supermocarstwami może odbić się czkawką wszystkim sympatykom nowych technologii. Jak informują analitycy, cena „budżetowego” iPhone’a może mocno wzrosnąć.

Biały Dom ogłosił niedawno, że zwiększył cła na towary importowane z Chin z 10 do 25%. Szacuje się, że łączna kwota, o jakiej mówimy, to astronomiczna suma zbliżona do 250 miliardów dolarów. Gdzieś w tle całego konfliktu przewija się Apple, które ucieka wszystkimi możliwymi sposobami od konfliktu, który rozgrywa się na szczeblu polityki. Co więcej, prezydent Stanów Zjednoczonych miał powiedzieć, że jeśli obu krajom nie uda się osiągnąć porozumienia, to będzie forsował kolejne podwyżki podatków dla towarów z Chin.

Reklama

Sytuacja Apple jest o tyle niekomfortowa, że firma projektuje swoje urządzenia w Stanach Zjednoczonych, ale za ich rzeczywisty montaż odpowiadają podwykonawcy, którzy mają swoje fabryki na terytorium Państwa Środka, jak Foxconn czy Pegatron. Firma powoli przenosi część swoich mocy produkcyjnych do sąsiednich Indii, jednak zdecydowana większość urządzeń zjeżdża z taśm, które ulokowane są w Chinach. Nagła, niepoprzedzona żadnymi większymi przygotowaniami logistycznymi zmiana mogłaby zaburzyć ciągłość dostaw, co raczej nie leży w interesie firmy Tima Cooka.

iPhone X będzie produkowany w Indiach

W tym miejscu docieramy do sceptycznego dla Apple scenariusza. Co, jeśli rządy obu państw nie znajdą wspólnego języka? Jak wyliczyli analitycy Morgan Stanley pod kierownikiem Katy Huberty, iPhone XR może zdrożeć nawet o 160 dolarów w Stanach. W linii prostej zaszkodzi to wynikom sprzedażowym firmy i sprawi, że w kolejnym kwartale firma może borykać się z niższymi wpływami niż prognozowane.

W USA iPhone XR został najlepiej sprzedającym się iPhonem ostatnich miesięcy, ale w Chinach Apple nie ma tak różowo

Nie chciałbym być w skórze osób, które zarządzają Apple i muszą teraz podjąć decyzję o tym, co dalej. Jeśli Apple obróci się w stronę Stanów Zjednoczonych, może oberwać pośrednio od swoich chińskich kontrahentów. Jeśli zrobi zwrot w drugą stronę, wyższa cena iPhone’a XR może stać się trudnym do zaakceptowania faktem. Indie? Potrzeba czasu. Czasu i pieniędzy, choć te drugie firma na szczęście ma.

źródło: Phonearena