iPhone XR (fot. Apple)

W USA iPhone XR został najlepiej sprzedającym się iPhonem ostatnich miesięcy, ale w Chinach Apple nie ma tak różowo

Nie można zaprzeczyć, że Apple musiało zweryfikować swoje oczekiwania względem ostatniego kwartału 2018 roku, ale nie oznacza to, że firma nagle nie sprzedaje milionów smartfonów – bo sprzedaje. Choć zmniejszono zamówienia na części do iPhone’a XR, to podstawowy model Apple spełnia założenia konstruktorów i handlowców.

Reklama

Według danych z badań przeprowadzonych przez Consumer Intelligence Research Partners (CIRP), iPhone XR był najlepiej sprzedającym się modelem iPhone’a w USA, biorąc pod uwagę ostatnie trzy miesiące 2018 roku.

„Wszystkie trzy nowe modele iPhone’ów są dostępne przez większą część omawianego kwartału, dzięki czemu mamy jaśniejszy obraz ich sprzedaży. Stanowiły one 65% sprzedaży, w porównaniu do 61%, jakimi charakteryzowały się iPhone’y 8, 8 Plus i X rok temu.”
– Josh Lowitz, współzałożyciel CIRP

Reklama

Jak podkreślił Lowitz, sam iPhone XR praktycznie zrównał się sprzedażą z iPhonem 8 i 8 Plus razem wziętych (biorąc pod uwagę ich wyniki sprzed roku). Dodatkowo, iPhone XR zyskał największy kwartalny udział we wszystkich sprzedanych modelach smartfonów Apple, osiągając poziom 39%. To najlepszy wynik od czasów iPhone’a 7 z grudnia 2016 roku.

Jedną z ciekawostek dotyczących badania jest fakt, że „zwykły” iPhone XR jest dwa razy bardziej popularny niż iPhone XS Max.

A w Chinach coraz słabiej

Strategy Analytics dostarczyło nowe dane dotyczące sytuacji Apple na rynku smartfonów w Chinach. Okazuje się, że producent ten sprzedał tam w 2018 roku 34,2 miliony urządzeń, co oznacza spadek z 36,7 milionów w 2017 roku.

Porównując tylko czwarty kwartał 2018 roku z ostatnim kwartałem 2017 roku, widać różnicę na poziomie 3,1 mln iPhone’ów (10,9 mln kontra 14 mln).

Apple sporo traci do innych wiodących producentów. Żeby prześcignąć Xiaomi, musiałoby sprzedawać dwa razy więcej urządzeń. Najlepiej poradziło sobie Huawei, dostarczając do sklepów około 105,1 mln telefonów.

Żeby poprawić swoją sytuację na chińskim rynku, Apple obniżyło ceny iPhone’ów w sieciach dystrybutorskich – największe rabaty można uzyskać na iPhone’a XR, który – jak się okazuje – dla wielu okazał się lepszym wyborem niż iPhone XS czy iPhone XS Max.

 

źródło: CIRP, Strategy Analytics przez BGR, MacRumors

Reklama