Apple (dzięki iPadowi) dominuje na rynku komputerów

Ostatnie kilka dni były bardzo ważnym okresem dla każdego miłośnika technologii. Większość z Czytelników na pewno śledziła wszystkie informacje z targów CES, które mieliśmy przyjemność dla Was przygotowywać (a jeśli nie – zapraszam do podsumowania tego wydarzenia). Warto jednak zwrócić uwagę na kwestię poruszoną przez wielu producentów, ale nie do końca zauważoną, w przeciwieństwie do popularyzacji układu Nvidia Tegra 3. Jest to zacierająca się granica między komputerami, a tabletami.

Już jakiś czas temu Asus zapoczątkował tę erę wprowadzając model Eee Pad Transformer (później Prime) z możliwością dokupienia klawiatury. Jednakże teraz można to zauważyć jeszcze bardziej widząc zapowiedzi Windows 8, który ma działać i na tabletach, i na komputerach. Odpowiednie kroki w tej kwestii poczyniło też Apple wprowadzając zmiany w Mac OS X 10.7 Lion upodabniające go do iOSa na urządzenia mobilne.

Zacierającą się granicę i unifikację tabletów z komputerami zauważył też Chris Withmore, który w Las Vegas nie znalazł wśród urządzeń z Androidem nic nowego, co mogłoby zagrozić pozycji iPada na rynku. Nawet Windows 8 nie będzie, jego zdaniem, rewolucją jakiej wszyscy oczekują ze względu na brak aplikacji i ekosystemu, tak bardzo rozbudowanego jak ten z Cupertino. Przygotował on również bardzo ciekawe zestawienie jak wyglądałby wykres rynku komputerów, gdyby wliczono do niego tablety. Jak widać różnica w Q3 2011 roku jest ogromna. Apple z nieco ponad 6%, po dodaniu sprzedaży iPada wskoczył na pozycję lidera mając około 22% rynku.

ipad 20% apple komputer

Jak widać po 2 latach rozpowszechniania się na rynku, tablety odgrywają już dużą rolę zarówno w naszym życiu jak i w słupkach sprzedaży oraz zarobkach producentów. Ważne dla użytkowników jest to, że z dnia na dzień dowiadujemy się o coraz to nowszych rozwiązaniach, które jeszcze bardziej rozbudowują możliwości naszych tabletów. Może kiedyś nie będziemy musieli stosować takiego podziału, bo wracając do domu włożymy nasz ekran dotykowy do stacji dokującej i będzie on miał takie same funkcje jak nasz pełnowymiarowy laptop oparty o standardowy system desktopowy…

źródło