Po aktualizacji do iOS 13, większość funkcji 3D Touch w iPhone’ach przestanie działać

Cóż to była za pompa, kiedy w 2015 roku Apple zaprezentowało technologię 3D Touch i przedstawiło ją jako jedną z najważniejszych innowacji w iPhonie 6s. Nowe dotykowe możliwości ekranu miały całkowicie zmienić sposób, w jaki korzystamy ze smartfonów i uczynić ich obsługę znacznie bardziej intuicyjną. Po czterech latach istnienia tej technologii w urządzeniach Apple, po pierwszych zachwytach nie ma już śladu, a firma rakiem wycofuje się ze swojego pomysłu.

3D Touch, choć interesujące pod względem technicznym, nie wniosło żadnej rewolucji, jeśli chodzi o obsługę smartfonów. Technologia ta doczekała się kilku naśladowców wśród producentów smartfonów z Androidem, a sama była kontynuowana w kolejnych iPhone’ach aż po aktualne modele, z wyjątkiem iPhone’a SE i XR. Dzięki niej można było dotrzeć do dodatkowego menu kontekstowego po silniejszym przyciśnięciu ikony aplikacji lub wskazaniu na link w przeglądarce Safari. Znaczenie 3D Touch nie jest już podkreślane przez Apple, co znakomicie widać w sposobie, jaki prezentowano iOS 13.

Reklama

Pierwsza beta nowego systemu Apple jest już w rękach programistów. 9to5mac potwierdza, że w iOS 13 korzystanie z gestów 3D Touch jest prawie niemożliwe. Zamiast nich, gigant z Cupertino ustandaryzował nowy gest długiego naciśnięcia dla działań kontekstowych – opcje widoczne wcześniej po silniejszym naciśnięciu na dany element, pojawią się teraz po dłuższym naciśnięciu go. Taka zamiana.

To odbiera nieco emejzingu smartfonom Apple, bo choć dłuższe przytrzymanie pod palcem jakiejś ikony da te same efekty co dotąd 3D Touch, to użytkownik iPhone’a może mieć wrażenie, że firma zabiera mu coś, na co wydał pieniądze. Zwłaszcza, że niektóre skróty rzeczywiście łatwiej było wywołać za pomocą wywarcia większego nacisku na ekran, a dostanie się do tych opcji taką drogą było po prostu szybsze.

Jedynym miejscem, w którym czułość ekranu dotykowego 3D Touch nadal jest używana, są przyciski latarki i aparatu, dostępne na ekranie blokady iPhone’a oraz aktywacja trybu gładzika na klawiaturze systemowej (w smartfonach bez 3D Touch włączany przez naciśnięcie i przytrzymanie spacji).

Tak oto kończy się era 3D Touch, gdyż przecieki sugerują, że najnowsze iPhone’y będą w ogóle pozbawione możliwości wykrywania siły nacisku palca na ekran, tak jak w iPhonie XR.

iOS 13 oficjalnie zaprezentowany: ciemny motyw i znacząca optymalizacja

źródło: 9to5mac, BGR