Apple: 13,3 mln iPadów sprzedanych w ostatnim kwartale, wzrost sprzedaży… komputerów Mac

Nadszedł interesujący wieczór dla osób szczegółowo obserwujących dzieje poszczególnych gigantów technologicznego światka. Oto dwa konkurujące ze sobą koncerny ogłosiły wyniki finansowe i sprzedażowe za ostatni kwartał fiskalny. Na temat wzlotów i upadków Microsoftu napisał Wam kilka chwil temu Piotr – pod tym adresem, ja natomiast skupiłam się na Apple.

I tak, dowiedzieliśmy się właśnie, że przychód firmy w ciągu trzech ostatnich miesięcy wyniósł 37,4 miliarda dolarów (w analogicznym okresie roku poprzedniego: 35,3 miliardów, kwartał wcześniej: 45,6 miliarda), natomiast zysk – 7,7 miliarda dolarów (rok wcześniej: 6,9 mln).

Jak natomiast przedstawiała się sprzedaż urządzeń z nadgryzionym jabłkiem na obudowie? Dwie grupy sprzętu, smartfony i komputery Mac, zanotowały wzrosty (nie wiem jak Was, ale mnie rosnąca sprzedaż komputerów Mac zdziwiła – w końcu wszyscy wieszczą erę Post PC – to jak to w końcu? ;)), z kolei kolejne dwie – tablety i odtwarzacze muzyczne – spadki.

Tu warto przedstawić grafikę zamieszczoną na Twitterze przez Benedicta Evansa, która doskonale obrazuje, że popularność modeli iPhone cały czas wzrasta, natomiast iPada – do pewnego momentu rosła, by po jakimś czasie załamać się i utrzymywać cały czas na podobnym poziomie.

wzrostsprzedażyiphoneiipadWracając jednak do ogłoszonych wyników Apple, sprzedaż poszczególnych urządzeń koncernu w ostatnim kwartale wyglądała następująco:
– iPad: 13,3 mln (rok wcześniej: 14,6 mln, kwartał wcześniej: 16,3 mln),
– iPhone: 35,2 mln (rok wcześniej: 31,2 mln, kwartał wcześniej: 43,7 mln),
– komputery Mac: 4,4 mln (rok wcześniej: 3,7 mln, kwartał wcześniej: 4,1 mln),
– iPod: 2,9 mln (rok wcześniej: 4,6 mln, kwartał wcześniej: 2,7 mln).

Po szczegóły odsyłam do poniższej tabeli:

apple-wyniki-q3fiskalne2014