Ważne

Kwartalne wyniki finansowe Microsoftu – przychody w górę, zyski lekko w dół

Kolejny kwartał finansowy za nami, a inwestorzy czekają na ogłoszenie wyników finansowych największych firm. We wtorek swoje rezultaty upublicznił Microsoft i Apple. Jak w tym podsumowaniu ostatnich trzech miesięcy wypada firma z Redmond?

W tym kwartale fiskalnym (Q4 2014 wg nomenklatury stosowanej przez Microsoft) firma osiągnęła przychód w wysokości 23,38 miliarda $, co przełożyło się na zysk na poziomie 4,6 miliarda $. Porównując to z poprzednim kwartałem, przychód poprawił się o ok. 3,4 mld $, a dochód spadł o 0,3 mld $. Jest to wartość bliska oczekiwań i szacunków Wall Street, więc po publikacji notowania spółki nie zanotowały znacznych fluktuacji wartości, co ma miejsce jeśli firma znacznie przewyższy prognozy lub zaskoczy słabymi wynikami.

msftq414-620x276

Czytelników Tabletowo prawdopodobnie najbardziej interesują urządzenia i poziom ich sprzedaży. Wiemy o tym niewiele, ale firma ogłosiła, że przez te trzy miesiące sprzedała 5,8 milionów smartfonów Lumia i 30,3 miliona pozostałych telefonów i smartfonów. Na rynek trafiło również 1,1 miliona konsol Xbox One. O liczbowych wynikach sprzedaży tabletów Surface Microsoft jak zwykle nie informuje, wiemy jednak, że przychód z ich sprzedaży wyniósł ponad 400 mln $, co jest wynikiem nieznacznie słabszym niż w poprzednim kwartale, ale znacznie lepszym niż w odpowiadającym kwartale ubiegłego roku.

Microsoft chwali się głównie zyskami ze sprzedaży usług związanych z ich chmurą. Przychód z tych usług wzrósł o 16% i wyniósł 1,28 miliarda $ i pochodził z Azure, Office 365 i produktów takich jak Exchange, SharePoint czy Lync. Według raportu, z Office’a 365 korzysta już 5,6 miliona użytkowników i jest to wzrost o 1,2 miliona od kwietnia tego roku.

msftq414a-620x349

Co te wyniki oznaczają w praktyce? Niewiele, ale można zwrócić uwagę na kilka smaczków. W natłoku informacji pojawia się zdanie, że koszty uzyskania przychodu uwzględniają “wycofanie z produkcji nowej kategorii sprzętu”. Chodzi oczywiście o Surface Mini. Widać też rosnące znaczenie chmury Azure oraz stabilną pozycję tabletów Surface. Dla tych drugich decydujący jednak będzie przyszły kwartał, który pokaże jak dobrze przyjął się na rynku Surface Pro 3. Firma cieszy się tez z zwiększenia przychodów z Binga o 40%, który obecnie ma 20% amerykańskiego rynku wyszukiwarek. Wiele mówi się też o tym, że niższe niż spodziewane zyski wynikają z przejęcia Nokii, która pociągnęła w dół wynik finansowy.

Wpis ten będzie aktualizowany, gdy pojawi się więcej szczegółów dotyczących rozbicia sum zysków i kosztów.

Komentarze

 • Son

  A tym czasem iPad leci na łeb na szyje. Nie ma co się dziwić, po co komu przerośnięty iPod?

  • pan d

   Ten przerośnięty iPod ma najwięcej aplikacji przystosowanych do tabletów.

 • Lol

  Koszty wyzyskania przychodu ;)

 • Meeeerrrrrrtttt

  kiedy Microsoft w końcu wycofa się z WP? ;)
  niecałe 6 mln smartfonów (i ogromny procent tych najtańszych) …. echhh
  – tyle być może już sprzedają poszczególne chińskie firmy noname

  • Przez 2 miesiące. Nie jest liczony kwiecień, bo wtedy Nokia była… Nokii.

 • dafuq

  Czekamy na wycofanie Windows Phone, który się nie przyjął.

  • Kryyy

   Wole WP niż androida, ale nie tylko z powodów zacięć…

   • troglok

    WP i lumia to hybryda między androidem a iOSem. Mocno zoptymalizowany soft, działa świetnie na ‘słabych’ bebechach(jak iOS) a do tego działa w oparciu o niego cała gama urządzeń od bardzo tanich do drogich (jak android).

  • Wredny Cenzor

   Jakie czekamy? Ty czekasz. Pisz za siebie.
   Ja wolę WP od Androida. Zdecydowanie.

  • Wredny Cenzor

   Jakie czekamy? Ty czekasz. Pisz za siebie.
   Ja wolę WP od Androida. Zdecydowanie.

Logowani/Rejestracja jest chwilowo wyłączona