(fot. pixabay.com)

App Store i Google Play ze sporymi wzrostami. Pomógł koronawirus

Ostatnio spędzamy więcej czasu w domach. Co można wtedy robić? Przykładowo pobierać aplikacje i gry z App Store i Google Play.

Użytkownicy smartfonów i tabletów wydają coraz więcej na aplikacje i gry

Według danych udostępnionych przez Sensor Tower, w trzecim kwartale 2020 roku wydaliśmy znacznie więcej w sklepach App Store i Google Play. Firma analityczna wskazuje, że głównym powodem jest światowa pandemia koronawirusa SARS-CoV-2.

App Store i Google Play – przychody
Przychody z aplikacji i gier w Q3 2020 (fot. Sensor Tower)

Większy wzrost zaliczył sklep Google – 33,8% względem poprzedniego roku. Z kolei właściciele iUrządzeń wydali o 31% więcej pieniędzy. Mimo tego, to wciąż App Store generuje znacznie wyższe przychody – 19 mld dolarów względem 10,3 mld dolarów. Warto zauważyć, że mamy do czynienia z prawie dwukrotnie lepszym wynikiem. Może to robić wrażenie, szczególnie jeśli spojrzymy na udział iOS i Androida na rynku systemów operacyjnych.

App Store i Google Play – najczęściej pobierane aplikacje.
Najczęściej pobierane aplikacje w Q3 2020 (fot. Sensor Tower)

Jeśli chodzi o liczbę pobrań aplikacji i gier, to Google może pochwalić się znacznie lepszymi wynikami – 28,3 mld vs. 8,2 mld pobrań. Co więcej, to właśnie Google Play zaliczył tutaj znaczący wzrost – o 31%. Z kolei liczba pobrań w App Store wzrosła tylko o 2,5% rok do roku.

Mobilne gry to ogromny biznes

Biorąc pod uwagę wyłącznie mobilne gry, sytuacja wciąż wygląda podobnie – App Store generuje mniej pobrań, ale przychody dla twórców, jak i Apple, są sporo wyższe.

Google Play w trzecim kwartale 2020 roku zaliczył wzrost przychodów na poziomie 30,8%, co przełożyło się na 8,5 mld dolarów. Natomiast sklep Apple wygenerował 12,4 mld dolarów ze wzrostem 24% rok do roku.

App Store i Google Play – przychody z gier
Przychody z mobilnych gier w Q3 2020 (fot. Sensor Tower)

Co ciekawe, łączna liczba pobrań w App Store spadła o 4,2% do 2,3 mld. Z kolei użytkownicy Androida pobrali o 36,8% więcej gier, osiągając tutaj znacznie lepszy wynik od właścicieli iPhone’ów i iPadów – 11,9 mld pobrań.

App Store i Google Play – najczęściej pobierane gry
Najczęściej pobierane gry w Q3 2020 (fot. Sensor Tower)

Trudno przewidzieć dokładne wyniki w czwartym kwartale, aczkolwiek opierając się na obecnych danych, należy oczekiwać kolejnych wzrostów, zarówno w przypadku aplikacji, jak i gier. To dobra wiadomość dla Apple, Google, a także twórców oprogramowania.