Aplikacje z Androida na PlayBooku? To możliwe


Jeżeli uważnie śledzicie newsy ze świata tabletów to na pewno obiło się Wam o uszy, że RIM BlackBerry PlayBook może mieć wsparcie dla aplikacji napisanych dla systemu Android. Umożliwić ma to silnik Dalvik oraz Java VM, które, jak mówią plotki, są w trakcie adaptacji dla tabletu RIM. Producent szybko zdementował te informacje i wyraźnie zaznaczył, że z powodu sporu patentowego pomiędzy Google a Oracle, Dalvik nie zostanie użyty w PlayBooku.

Dotarlismy jednak do krótkiego filmu pochodzącego z kongresu MWC, w którym przedstawiciel BlackBerry podczas prezentacji tabletu, mówi:

We will also support Android apps when we release the Dalvik engine on top of QNX („Powstanie wsparcie dla aplikacji napisanych dla Androida kiedy wydamy silnik Dalvik oparty na interfejsie QNX„).

Możecie usłyszeć te słowa dokładnie w 0:14.

Wskazówkę na temat obecności Dalvika w PlayBook OS daje również serwis ShopSavvy, który zauważył, że w statystykach użytkowania ich aplikacji w wersji na Androida pojawiły się telefony BlackBerry. Są to 8300 Curve, 8250 oraz 8600 o którym, jak dotąd, nie wiadomo nic.

Firma wydaje się zaprzeczać sama sobie. Miejmy jednak nadzieję, że ostatecznie Dalvik zostanie przeportowany, a użytkownicy tabletu BlackBerry będą mogli się cieszyć aplikacjami nie tylko pisanymi pod PlayBook OS, ale też pod Androida.