Google YouTube
fot. freestocks.org / Pexels

Aplikacja YouTube otrzyma nowe ustawienia domyślnej jakości wideo

Użytkownicy mobilnej aplikacji YouTube wkrótce zyskają większą kontrolę nad domyślną jakością odtwarzanych filmów. Nowe ustawienia pozwolą m.in. na zaoszczędzenie danych.

Reklama

YouTube i obecne opcje jakości wideo

YouTube na smartfonach i tabletach oferuje funkcję oszczędzania danych, gdy nie korzystamy z sieci Wi-Fi. Po zaznaczeniu odpowiedniej opcji, podczas używania sieci komórkowej, filmy odtwarzane są w gorszej jakości. W każdym innym przypadku, aplikacja dobiera taką rozdzielczość, aby zapewnić sprawne ładowanie się wideo.

Reklama

Jeśli chcemy ręcznie wybrać jakość, to musimy za każdym razem sięgać do ustawień podczas oglądania filmu. Nie jest to zbyt wygodne, szczególnie jeśli często nie odpowiada nam domyślna rozdzielczość wybrana przez aplikację. Na szczęście, wkrótce zostaną wprowadzone usprawnienia.

YouTube z nowymi ustawieniami jakości

Zespół serwisu XDA Developers przejrzał kod YouTuba na Androida w wersji 15.12.33. Odkryto w nim, że Google pracuje nad nowymi domyślnymi opcjami jakości wideo. Użytkownik w ustawieniach będzie mógł zdefiniować, jakimi wytycznymi ma kierować się aplikacja podczas wyboru rozdzielczości.

Informacje dostarczone przez XDA Developers potwierdziła Jane Manchun Wong, specjalizująca się w inżynierii odwrotnej i prześwietlaniu aplikacji. Z opublikowanego zrzutu ekranu wynika, że YouTube otrzyma oddzielne ustawienia dla połączenia Wi-Fi i sieci komórkowej.

Nie, nie będziemy mogli wybrać konkretnej rozdzielczości. Zamiast tego, dostępne mają być trzy podstawowe opcje – auto, wysoka jakość i oszczędzanie danych. Pierwsza będzie działać na identycznych zasadach, jak te obecnie stosowane w aplikacji – jakość zostanie dobierana automatycznie, aby zapewnić sprawne ładowanie się filmu. Po zaznaczeniu drugiej pozycji, priorytetowo będzie traktowana przede wszystkim jakość materiału. Natomiast ostatnia opcja skupi się na mniejszym zużyciu danych, co z pewnością docenią osoby z małym pakietem internetu.

Nie wiadomo, kiedy nowość zostanie wdrożona w aplikacji. Niewykluczone, że dopiero po wycofaniu ostatnich ograniczeń wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2. Nowe ustawienia testowane są w aplikacji na Androida, ale powinny również pojawić się na urządzeniach działających pod kontrolą iOS.

źródło: XDA Developers