Słyszałem kiedyś, że szanujący się użytkownik smartfona z systemem Android ma na swoim pulpicie widget pogodowy. W każdej plotce jest ziarno prawdy. Nawet ja, odkąd pamiętam, nie rozstaję się z pogodynkami. Lubię wiedzieć, nawet w przybliżonym stopniu, co czeka mnie po wyjściu na zewnątrz. Przez 7 lat użytkowania urządzeń z zielonym robocikiem na pokładzie przetestowałem dziesiątki podobnych aplikacji. Od dłuższego czasu jddnak jest jedna, jedna do której zawsze wracam prędzej czy później. Zapraszam do recenzji Weather Timeline – Forecast.
Na wstępie zaznaczę, iż program dostępny jest tylko i wyłącznie na urządzenia mobilne z systemem Android oraz noszone z Android Wear. Pobrać go można ze Sklepu Play, kosztuje zaledwie 5,69 zł. Tak, zaledwie, o czym zaraz sami się przekonacie.
Program najlepiej sprawdza się w formie konfigurowalnego widgetu na pulpicie głównym, który automatycznie aktualizuje dostarczane nam informacje w określonych odstępach czasu. Po kliknięciu w niego (lub w ikonę na liście wszystkich aplikacji), zostaniemy przeniesieni do bardziej szczegółowych statystyk, danych oraz ustawień. Wszystko wyświetlane jest w formie bardzo przejrzystych, czytelnych, a także kolorowych kart, uzupełnionych minimalistycznymi grafikami. Całość pozostaje spójna z Material Design i stanowi wręcz wzorcowy przykład jego wykorzystania. Za to należą się ogromne brawa dla twórcy.
W Weather Timeline możemy wybrać jednego z kilku dostępnych dostawców informacji o pogodzie: Weather Underground, Dark Sky, YR.no, Open Weather Map, World Weather Online, SMHI (Sweden). Po dokonaniu wyboru należy wyszukać interesujące nas miasto lub zezwolić na automatyczną lokalizację. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby w dowolnym momencie dodać dodatkowe miasta, które pokazywane będą równolegle.
- dostawcy danych (fot. Tabletowo.pl)
- aktualna lokalizacja (fot. Tabletowo.pl)
- dodawanie nowej lokalizacji (fot. Tabletowo.pl)
- dwie lokalizacje (fot. Tabletowo.pl)
Nie będę wymieniał, jakie dokładnie informacje pogodowe prezentuje Weather Timeline, ponieważ wszystko widnieje na zamieszczonych zrzutach ekranu. Poza aktualnie wyświetlanymi warunkami atmosferycznymi, dostępna jest szczegółowa prognoza na Następne 24 godziny oraz na Następne 7 dni. Zasada działania opiera się zawsze na tym samym – wystarczy dotknąć kartę ze stosowną informacją.
- aktualna prognoza (fot. Tabletowo.pl)
- prognoza 24 godzinna (fot. Tabletowo.pl)
- prognoza na następnie dni (fot. Tabletowo.pl)
Bardzo fajny dodatek stanowią wykresy poszczególnych wartości, takich jak: temperatura, opady, wiatr, index UV, wilgotność, punkt rosy oraz ciśnienie.
- wykresy Weather Timeline (fot. Tabletowo.pl)
- wykresy Weather Timeline (fot. Tabletowo.pl)
- wykresy Weather Timeline (fot. Tabletowo.pl)
Moją ulubioną funkcją jest zdecydowanie radar. Nakłada on na mapę, za pomocą kolorów, informację odnoszące się do deszczu, chmur oraz temperatury. Dotknięcie małej ikony play w prawym, górnym rogu, poskutkuje krótką, ale dosyć efektowną wizualizacją na najbliższe 24 godziny.
- radar opadów (fot. Tabletowo.pl)
- radar chmur (fot. Tabletowo.pl)
- radar temperatury (fot. Tabletowo.pl)
Użytkownik ma możliwość ustawienia stale wyświetlającego się powiadomienia w panelu powiadomień. Wygląd można sobie choć trochę skonfigurować.
- ustawienia powiadomienia (fot. Tabletowo.pl)
- powiadomienie (fot. Tabletowo.pl)
- powiadomienie rozwinięte (fot. Tabletowo.pl)
Kolejną ciekawą funkcją są alarmy pogodowe dla wybranej lokalizacji. Program poinformuje nas o zbliżających się opadach, mocnym wietrze, wyładowaniach atmosferycznych, burzach czy innych przeciwnościach czyhających na człowieka.
- alarm dla lokalziacji (fot. Tabletowo.pl)
- ustawienia alarmów (fot. Tabletowo.pl)
- subskrybcje alarmów (fot. Tabletowo.pl)
Trudno mi jest napisać cokolwiek złego o Weather Timeline. Aplikacja jest prosta w użyciu, ładna, czytelna i dopracowana. W dodatku oferuje sporą funkcjonalność oraz mnogość różnych ustawień, co zdecydowanie zasługuje na pochwałę. Uważam, iż większość użytkowników znajdzie coś wartościowego w tej aplikacji. Na pewno warto dać jej szansę.
Komentarze