Apple Watch Series 5 (fot. Miłosz Lis/Tabletowo.pl)

Apple Research – nowa aplikacja pozwala wziąć udział w badaniach zdrowotnych

Firma z Cupertino, mimo iż znana głównie z iPhone’ów, coraz bardziej stawia na rozwój innych obszarów działalności. Jednym z kluczowych jest zdrowie i jego monitorowanie. Właśnie wydana została nowa aplikacja Apple Research z trzema opcjonalnymi badaniami zdrowotnymi.

Tim Cook, dyrektor generalny Apple, na początku stycznia udzielił wywiadu dla CNBC. Stwierdził w nim, że w przyszłość odpowiedź na pytanie „Jaki był największy wkład Apple w rozwój ludzkości?”, będzie brzmiała „Zdrowie”. Dodał, że działalność firmy zawsze skupiała się na wzbogacaniu życia użytkowników, co obecnie wiąże się również z obszarem zdrowia. Przykład? Proszę bardzo: monitorowanie zdrowia w Apple Watchu, zakup firmy Beddit czy możliwość przechowywania dokumentacji medycznej na iPhonie.

Reklama

Nowa aplikacja Apple i trzy badania

Kolejnym krokiem w zwiększaniu zaangażowania w obszar zdrowia jest aplikacja Apple Research. Służy ona do gromadzenia danych z urządzeń Apple i innych czujników. Celem nie jest wyłącznie zbieranie informacji o zdrowiu – taką funkcjonalność oferują domyślnie zainstalowane aplikacje na iOS. Użytkownicy Apple Research mogą dobrowolnie wziąć udział w jednym z trzech badań – zdrowie kobiet, słuch oraz badanie serca i aktywności.

aplikacja Apple Research
Aplikacja Apple Research (fot. TechCrunch)

W założeniach gromadzone informacje zdrowotne mają zapewnić naukowcom dostęp do sporej bazy danych. Możliwe staną się więc badania na dużą skalę, które wcześniej były znacznie trudniejsze do zrealizowania i droższe. Teraz wystarczy zainstalować aplikację i po prostu korzystać z iPhone’a, Apple Watcha lub innego podłączonego urządzenia.

Jak wcześniej wspomniałem, jedno z badań dotyczy zdrowia kobiet. Tutaj naukowcy mają na celu lepsze zrozumienie cykli menstruacyjnych oraz ich związku z niepłodnością, osteoporozą, menopauzą i zespołem policystycznych jajników (PCOS). Warto dodać, że zarówno na iPhonie, jak i Apple Watchu, można już korzystać z odpowiedniej aplikacji pozwalającej na śledzenie cykli menstruacyjnych.

aplikacja Apple Research
Aplikacja Apple Research (fot. TechCrunch)

W badaniu serca i ruchu pod uwagę zostaną wzięte informacje o aktywności fizycznej, puls, a także ankiety wypełniane przez użytkowników. Z kolei badanie słuchu skupi się m.in. na zbyt głośnych dźwiękach otoczenia, które mogą zagrażać zdrowiu. Pojawią się jeszcze ankiety i testy słuchu.

W ramach inicjatywy Apple zamierza udostępniać dane naukowcom z uznanych uczelni wyższych i wybranych organizacji. Oczywiście ważnym aspektem jest prywatność – dane będą udostępnianie wyłącznie po wyrażeniu zgody, a także zostaną zaszyfrowane. Ponadto, uczestnicy mogą wycofać się w dowolnym momencie.

Aplikacja Apple Research skierowana jest dla właścicieli iPhone’ów i Apple Watchy. Obecnie dostępna jest wyłącznie dla mieszkańców Stanów Zjednoczonych.

źródło: TechCrunch, CNBC