Andromeda OS może w przyszłości zastąpić Androida

Mówi się, że 4 października, oprócz smartfonów Pixel i Pixel XL, tabletu produkcji Huawei, laptopa Pixel 3 i kolejnego Chromecasta (Ultra), Google zaprezentuje również nowy system operacyjny – Andromeda. W dużym uogólnieniu ma on stanowić połączenie Chrome OS i Androida. Co więcej, w niedalekiej przyszłości może nawet całkowicie zastąpić Zielonego Robocika.

Stephen Hall z serwisu 9to5Google opublikował na swoim Twitterze serię tweetów z informacjami, dotyczącymi Andromeda OS. Od razu zaznacza jednak, że należy je traktować z dystansem, ponieważ to wciąż plotki i nie muszą one znaleźć potwierdzenia w rzeczywistości (choć podobno pochodzą od bardzo wiarygodnego źródła). Ale nawet jeśli tylko część się sprawdzi, to i tak zapowiada się ciekawie.

Po pierwsze, nadal nie ma pewności, czy Andromeda to finalna nazwa, czy tylko wewnętrzna. System operacyjny w założeniach ma działać na różnych sprzętach, czyli m.in. smartfonach, tabletach, laptopach, i opierać się w dużej części na chmurze. Ma to pomóc skłonić użytkowników do korzystania z usług Google, działających w przestrzeni wirtualnej (ale nie oznacza to, że bez dostępu do internetu funkcjonalność sprzętów jest ograniczona).

Pierwsze urządzenia z Andromeda OS mogą pojawić się jednak nie wcześniej niż w 2017 roku. System ma też działać tylko na nowych sprzętach – obecne już na rynku nie będą z nim kompatybilne (mimo że Google testowało go na Nexusie 9).

Stephen Hall sugeruje też, że Andromeda OS ma być czymś podobnym do Windowsa 10.

Źródło: @hallstephenj