(fot. pixabay.com)

Android TV wyświetla reklamy na ekranie głównym. Ich usunięcie nie zawsze jest proste

Android TV, czyli system operacyjny Google przeznaczony do wyświetlania na telewizorze, może niebawem stracić na atrakcyjności. Ekran główny, który służy do prezentowania m.in zainstalowanych aplikacji, po ostatniej akutalizacji zaczął dostarczać reklamy. Niestety, ich usunięcie nie jest proste.

Android zdobył bardzo silną pozycję na rynku smartfonów i niewykluczone, że zbliżony sukces odniesienie jego wersja skrojona pod telewizory. Android TV, w przeciwieństwie do chociażby tvOS, dostępny jest na szerokiej gamie urządzeń. Możemy go spotkać na telewizorach, świetnym urządzeniu Nvidia Shield TV, jak i niedrogich przystawkach, które często za kilkaset złotych zapewniają oprogramowanie znane ze smartTV. Model dystrybucji, oparty o wytyczne, które przyczyniły się do popularności Androida na smartfonach, zaczyna działać także w przypadku Androida TV. Niesie on jednak ze sobą pewne kompromisy.

Android TV zaczął wyświetlać treści sponsorowane

W internecie przybywa skarg niezadowolonych użytkowników Android TV. Na ekranie głównym zaczęli oni widzieć sporych rozmiarów pasek z treściami sponsorowanymi. Jak wynika z licznych postów, reklamy pojawiają się na telewizorach Sony, a także na Nvidia Shield TV i przystawkach Xiaomi Mi Box.

Użytkownicy zwracają uwagę, że zaczęli widzieć reklamy po zainstalowaniu ostatniej aktualizacji Android TV. Dalsze śledztwo wykazało, że sprawcą całego zamieszania jest tak naprawdę nowe wydanie aplikacji Android TV Core Service, której zadaniem jest obsługa funkcji ekranu głównego.

(fot. Reddit)

Niestety, nie zawsze treści sponsorowane można wyłączyć. Jednakże, jeden z użytkowników forum Reddit wskazuje, że rozwiązaniem jest odinstalowanie ostatniej aktualizacji Android TV Core Service. Po wycofaniu aktualizacji powinna pojawić się możliwość odpięcia treści sponsorowanych z ekranu.

Przedstawione przed chwilą rozwiązanie może być jednak tylko chwilowe. Reklamy prawdopodobnie powrócą po ponownym zainstalowaniu nowej wersji Android TV Core Service. Warto więc, jeśli faktycznie nie chcemy reklam, wyłączyć w ustawieniach automatyczne aktualizacje.

Reklamy to część planów dotyczących rozwoju Android TV

Firma Google odniosła się już do skarg użytkowników. Reklamy to nowy program pilotażowy, który ma wprowadzić zmiany w treściach sponsorowanych na ekranie głównym. Jeśli więc zostanie on zakończony sukcesem, to najpewniej będzie wdrożony u wszystkich osób.

No cóż, jak już wcześniej wspomniałem, model dystrybucji Android TV niesie ze sobą pewne konsekwencje. Google, udostępniając darmowy system, musi znaleźć inny sposób na zarabianie. Wybór padł na dostarczanie treści sponsorowanych.

źródło: XDA Developers, Reddit