przenoszenie numerów
smartfon (fot. FunkyFocus / Pixabay)

Trzy razy zastanowisz się, czy aktualizować system do Androida Q. Operatorzy zyskają większą władzę nad naszymi kartami SIM

Jeśli jedną z głównych zmian w Androidzie Q będzie twoim zdaniem pojawienie się ciemnego motywu w systemie, to zapewne masz rację. Posiadając smartfon z tym systemem trzeba będzie przyzwyczaić się jednak także do świadomości, że operator zyska większą władzę nad zainstalowanymi w nim kartami SIM.

Aktualizacje prac nad Androidem Q, które można znaleźć w witrynie Android Open Source Project, sugerują, że nowa wersja oprogramowania Google przyniesie większe uprawnienia operatorom sieci komórkowych.

Reklama

Zdalne blokowanie telefonu nie jest nam obce. Wiemy przecież, że operatorzy telefonii komórkowych w Polsce, tacy jak Plus czy T-Mobile zastrzegają sobie prawo do zablokowania identyfikatora sprzętowego IMEI, jeśli związany umową klient nie płaci rat za sprzęt. Jest to jednak rozwiązanie częściowo oparte o infrastrukturę sieciową. Google w Androidzie Q chce oddać w ręce operatorów więcej możliwości.

Zgodnie z uprawnieniami, które dostrzeżono w opisie kodu nowego Androida, operator będzie mógł zdalnie zablokować telefon przez uniemożliwienie mu połączenia się z wirtualnym operatorem, korzystającym z nadajników operatora infrastrukturalnego. Znaczy to tyle, że taka blokada będzie mogła być przeprowadzona w porozumieniu z operatorami wirtualnymi, których klienci nie wywiązują się z podpisanych umów.

Inną ciekawą zmianą jest możliwość uniemożliwienia użytkownikowi telefonu z dwoma kartami SIM, korzystania z karty SIM innego operatora w drugim slocie, jeśli w pierwszym zabraknie karty wydanej klientowi razem z abonamentem. Taki „wybiórczy SIM-lock” może przyczynić się do większego ruchu na rynku operatorskim.

To, że operatorzy będą mieli możliwość skorzystać z takich opcji, nie od razu oznacza, że to zrobią. Warto jednak wiedzieć, co nas czeka, kiedy pozwolimy na aktualizację naszych smartfonów do Androida Q. Kiedyś…

 

źródło: android-review,googlesource.com przez Phone Arena