Android Oreo zmienia sposób numeracji wersji oprogramowania. Tłumaczymy, jak je odczytać

Android Oreo będzie niewątpliwie gorącym tematem przez najbliższe tygodnie, ponieważ z dnia na dzień odkrywamy kolejne zmiany, które ósemka wprowadzi na naszych smartfonach. Oprócz tak oczywistych jak poprawki wizualne czy nowe funkcje, pojawiają się również usprawnienia techniczne. W przypadku Oreo padło na zmianę sposobu numeracji wersji oprogramowania.

Wszyscy z Was na pewno wiedzą, że każda kolejna wersja Androida posiada nieco więcej niż jeden wariant. Jeśli więc deweloper chce wiedzieć dokładnie jakie oprogramowanie jest na danym smartfonie, musi trochę zgłębić sprawę.

Jeżeli wejdziecie w Ustawienia, to gdzieś na pewno znajdziecie rubryczkę Informacje o telefonie. Na samym dole rozpiski znajduje się nagłówek Wersja oprogramowania. Prawdopodobnie – tak jak ja – nie umiecie ich w pełni odczytać. Bo co tak właściwie ma znaczyć V20i-EUR-XX?

Google postanowiło nieco usprawnić tę numerację wraz nadejściem najnowszej aktualizacji sytemu. Wersja oprogramowania w przypadku Oreo oraz następnych Androidów będzie prezentować się następująco:

PVBB.YYMMDD.bbb

Przyznaję, że powyższy zapis „ogólny” nie wygląda zbyt zachęcająco, ale to w gruncie rzeczy bardzo proste. Pozwólcie, że wyjaśnię.

  • P to zmienna odpowiadająca oznaczeniu systemu. W przypadku Androida 8.0 Oreo jest to litera O, a więc nietrudno się domyślić, że przyszłoroczny system będzie oznaczony jako właśnie P, a za dwa lata pojawi się R.
  • V to jedyny element składowy, którego nie będziemy analizować. W przypadku wszystkich systemów, które (póki co) będą nas interesować, będzie to litera P.
  • BB to duet, który odpowiada za alfanumeryczne przedstawienie konkretnej składowej kodu, przy pomocy którego powstał dany build. W chwili obecnej, dla Oreo zainstalowanego na Pixelach jest to R6.
  • sekwencji YYMMDD chyba nie muszę tłumaczyć nikomu – to po prostu data. Ale niekoniecznie data wypuszczenia konkretnej wersji oprogramowania, ale po prostu powstania użytego kodu. Obecnie używany jest build pochodzący z 23 czerwca tego roku, a więc będzie to 170623
  • na samym końcu mistyczne bbb, które jest ściśle związane z każdą kolejną wersją buildu, która powstała na kodzie oznaczonym tą samą datą. Ponownie posłużę się przykładem Pixela, w którym użyta jest już dwunasta wersja oparta na samym kodzie. A zatem – 012.

Zbierając całą wiedzą do kupy wychodzi, że wersja oprogramowania (czyli build number), którą możemy odnaleźć na Pixelach, będzie po „zakodowaniu” przedstawiać się jako OPR6.170623.012. Czy w istocie tak jest? Spójrzcie tylko na poniższy zrzut ekranu ;)

źródło: Android Police via Android Source