fot. Android

Po ośmiu miesiacach istnienia, Oreo nie jest zainstalowane nawet na 5% smartfonów z Androidem

W świeżo opublikowanych statystykach Androida, doszukujemy się informacji, że Oreo stanowi 4,6% wszystkich edycji systemu Google, które w tym momencie działają na świecie. Oczywiście łącznie – a więc dotyczy to wersji 8.0 oraz 8.1. Takimi ułamkami nie warto się chwalić, dlatego Google odpuściło sobie publikację danych dotyczących ubiegłego miesiąca.

Nie dowiedzieliśmy się, jak wyglądała fragmentacja Androida w marcu, bo Google nie opublikowało statystyk za zeszły miesiąc. Dostaliśmy za to garść informacji teraz. Wynika z nich, że porównując sytuację z lutym, Oreo w wersji 8.0 zwiększyło swój udział wśród innych dystrybucji Androida o 3,3%, zaś najświeższa edycja 8.1 to tylko 0,5%, z zyskiem 0,2% przez dwa miesiące. To śmiesznie mało, a przecież pod koniec lutego flagowe Samsungi Galaxy dostały aktualizację do Oreo.

Reklama

Dopiero za miesiąc-dwa zobaczymy jakiś ruch w temacie. Statystyki zareagują wtedy na update’y innych modeli telefonów, na przykład HTC 10, LG V30, Razer Phone’a czy OnePlusa 5 i 5T.

Tymczasem nieźle ma się Android 7.0, który włada 23% wszystkich smartfonów z zielonym robocikiem na pokładzie (wzrost o 0,7% względem lutego) i Android 7.1 z 7,8%. Łącznie Nougat rządzi na 30,8% urządzeń i jest najczęściej używaną wersją sytemu Google.

Sporo mają też Marshmallow – 26%, oraz Lollipop – 22,9%. Reszta to już ułamki, ale i tak kilkukrotnie większe niż Android Oreo: KitKat działa na 10,5% urządzeń, a Jelly Bean – na 4,5%.

Google Android na przestrzeni lat (zdj. Droid-Life)

Dane te dotyczą sprzętów łączących się ze sklepem Google Play przez poprzedni tydzień. Badanie zakończyło się wczoraj, 16 kwietnia.

 

źródło: Android Developers przez 9to5google, Droid-Life